Ministerstvo prispelo na opravu synagógy vo Vrbovom, peniaze všetky náklady nepokryjú

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 20.10.2020
https://www.trnavskyhlas.sk/c/28868-ministerstvo-prispelo-na-opravu-synagogy-vo-vrbovom-peniaze-vsetky-naklady-nepokryju/ministerstvo-prispelo-na-opravu-synagogy-vo-vrbovom-peniaze-vsetky-naklady-nepokryju.htm

Mesto Vrbové žiadalo na nevyhnutné opravy strechy viac ako 150-tisíc eur, rezort kultúry odsúhlasil čiastku 40-tisíc eur.

Synagóga vo Vrbovom. Zdroj: vrbove.sk

 

Mesto Vrbové v okrese Piešťany získalo z ministerstva kultúry dotáciu 40-tisíc eur na opravu strešnej krytiny miestnej synagógy.

 

Vrbové žiadalo na nevyhnutné opravy, krovu, strechy a stropov synagógy viac ako 150-tisíc eur, dotácia tak pokryje len menšiu časť nákladov.

 

Mesto musí teraz plánovaný objem prác zredukovať alebo dofinancovať z iných zdrojov.

 

Rezort kultúry už minulý rok prispel čiastkou 35tisíc eur na projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie na celkovú obnovu objektu.

 

Mesto Vrbové pred štyrmi rokmi odkúpením polovice synagógy od štyroch ďalších spoluvlastníkov urobilo prvý krok k záchrane a obnove tejto národnej kultúrnej pamiatky.

 

Na historickom objekte však zatiaľ vykonáva len menšie práce s cieľom zabrániť ďalšej devastácii stavby.

 

Na zásadnú rekonštrukciu celého objektu, ktorý by mal po obnove slúžiť na kultúrne a spoločenské podujatia, musí samospráva získať peniaze z externých zdrojov, pretože z vlastného rozpočtu malé mestečko nie je schopné vyčleniť státisíce eur.

 

Synagóga vo Vrbovom, postavená v maurskom štýle, patrí medzi najkrajšie stavby tohto druhu na Slovensku. Aj keď nie je v najlepšom stave, krásne fresky v interiéri sú ešte stále dobre zachované.

 

Stavba pochádza z roku 1883, vtedy sa v mestečku hlásilo k židovskej komunite 30 percent obyvateľov. Svojmu pôvodnému účelu slúžila približne do polovice minulého storočia.

 

Po roku 1989 všetci doterajší primátori hovorili o nevyhnutnosti synagógu zachrániť a obnoviť, zatiaľ sa to nepodarilo.

 

SITA

prispievatelia | 23.7.2020 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk