Veľký objav: Trnavskí jaskyniari objavili najhlbšiu jaskyňu v Malých Karpatoch

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 18.9.2020
https://www.trnavskyhlas.sk/c/28922-velky-objav-trnavski-jaskyniari-objavili-najhlbsiu-jaskynu-v-malych-karpatoch/velky-objav-trnavski-jaskyniari-objavili-najhlbsiu-jaskynu-v-malych-karpatoch.htm

Zatiaľ sa vo Vajsáblovej priepasti dostali do hĺbky 120 metrov, potom im už chýbali laná. Jaskyňa však podľa všetkého bude ešte hlbšia.

Tejto partii trnavských jaskyniarov sa po mimoriadnom úsilí podarila veľká vec. Foto: Speleoklub Trnava

 

Najhlbšou jaskyňou v Malých Karpatoch je momentálne Vajsáblová priepasť, ktorá sa nachádza medzi Zárubami a Čelom. Zistila to partia trnavských jaskyniarov, ktorá sa po velkom úsilí dostala až do hĺbky 120 metrov.

 

Možno by Miloš Vaško, Martin Baľo, Michal Vrbovský, Matej Zvonár a Alexander Lačný išli ešte hlbšie, nemali však už viac lán.

 

„Priestor sa opäť rozširuje do obrovskej siene, kde padajú dole takisto s rachotom kamene. Nie sú však laná. Dosiahli sme hĺbku 120 metrov a s laserovým diaľkomerom svietime do neprebádanej tmy ešte dobrých 17 metrov. Vieme však, že kamene padajú ešte kamsi hlbšie. Zatiaľ to vyzerá na horský typ jaskyne. Obrovské priepasti, takmer žiadna výzdoba a ak – stojí za to, a taktiež chlad, teplota okolo 5 ̊Celzia,“ popísal na sociálnej sieti veľký objav predseda trnavského Speleoklubu Alexander Lačný.

 

Jaskyniari počas namáhavej cesty naspäť, teda nahor, dali jednotlivým častiam jaskyne názvy.

 

Hlboko pod terénom tak pribudla Sieň Speleoklubu Trnava, Vysnívaný meander a veľkú sieň v hĺbke 120 metrov nazvali Sieňou Malokarpatských jaskyniarov. „Vzdávame tým hold všetkým generáciám malokarpatských jaskyniarov,“ vysvetlil Lačný.

 

Úctyhodná hĺbka 120 metrov nie je podľa všetkého ešte konečná. Foto: Speleoklub Trnava

 

Vajsáblová priepasť nie je nová jaskyňa, Imrich Vajsábel a Ján Banič ju objavili už pred sto rokmi.

 

Keďže sa im videla byť dosť nebezpečná, v jej výskume nepokračovali.

 

Trnavskí jaskyniari dávno zasypanú jaskyňu objavili pred tromi rokmi a odvtedy sa jej pomerne intenzívne venujú.

 

Ešte pred rokom hovorili v prípade „vajsáblovky“ o hĺbke 57 metrov, tohtoročný júl všetko zmenil a už hovoria o hĺbke 120 metrov. A naznačujú, že to ešte nie je koniec...

 

Vajsáblová priepasť je jednou z viac ako troch stoviek jaskýň, ktoré boli v Malých Karpatoch objavené. Samozrejme, pre verejnosť nie je a ani nebude sprístupnená.

(pm)

prispievatelia | 2.8.2020 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk