Piešťany prejavili záujem o finančnú štátnu pomoc určenú pre samosprávy

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 20.10.2020
https://www.trnavskyhlas.sk/c/29041-piestany-prejavili-zaujem-o-financnu-statnu-pomoc-urcenu-pre-samospravy/piestany-prejavili-zaujem-o-financnu-statnu-pomoc-urcenu-pre-samospravy.htm

Primátor Piešťan Peter Jančovič navrhuje prijatie pôžičky od ministerstva do výšky 604-tisíc eur na eliminovanie výpadku podielových daní. Peniaze chce použiť na investičné akcie.

Primátor Piešťan Peter Jančovič. Foto: Ján Král

 

Mesto Piešťany sa bude uchádzať o návratnú finančnú výpomoc určenú samosprávam od ministerstva financií do výšky 604 tisíc eur.

 

Radnica chce peniaze z pôžičky použiť na investičné akcie, ktoré boli zaradené do rozpočtu mesta na tento rok.

 

Vyplýva to z návrhu primátora Petra Jančoviča, ktorý predkladá na rokovanie Mestského zastupiteľstva v Piešťanoch.

 

Piešťany prišli v dôsledku pandémie COVID-19 o 604-tisíc eur z podielových daní. Vláda vyhradila na poskytnutie bezúročných pôžičiek samosprávam takmer 200 miliónov eur.

 

Pôžičky sa budú poskytovať na základe žiadosti obce alebo vyššieho územného celku maximálne do výšky výpadku dane z príjmov fyzických osôb za rok 2020.

 

Obce a vyššie územné celky môžu o návratnú finančnú pomoc žiadať do 31. októbra 2020.

 

Primátor Jančovič navrhuje peniaze použiť na financovanie rekonštrukcie lávky na Krajinskom moste vo výške 226-tisíc eur, na technológiu kuchyne v ZŠ E. F. Scherera vo výške 156-tisíc eur, rekonštrukciu parkoviska na Nálepkovej ulici v čiastke 53-tisíc eur a na refundáciu čiastky za parkovacie automaty vo výške 171-tisíc eur.

 

Poslanci mestského zastupiteľstva budú o návrhu na prijatie finančnej výpomoci rokovať na budúci týždeň.

 

Prvá splátka návratnej finančnej výpomoci by v prípade jej získania bola hradená v roku 2024, posledná do 31. októbra 2027. Ministerstvo financií ráta s tým, že v tom čase by už príjmy samospráv mali byť konsolidované.

 

SITA

prispievatelia | 21.8.2020 | Piešťany | https://www.trnavskyhlas.sk