Cyklotrasa medzi Piešťanmi a Vrbovým je v projektovej fáze

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 20.10.2020
https://www.trnavskyhlas.sk/c/29060-cyklotrasa-medzi-piestanmi-a-vrbovym-je-v-projektovej-faze/cyklotrasa-medzi-piestanmi-a-vrbovym-je-v-projektovej-faze.htm

Cyklotrasa povedie po nevyužívanej železničnej trati, zadanie pre projektanta ráta s likvidáciou koľajníc aj podvalov.

Ilustračné foto: Pavol Machovič

 

Združenie obcí Zelená cesta bude mať do konca septembra k dispozícii projektovú dokumentáciu pre stavbu cyklotrasy medzi mestami Piešťany a Vrbové v dĺžke 7,6 kilometra.

 

Z projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie bude zrejmá aj cena budúcej cyklotrasy, čo umožní združeniu uchádzať sa o peniaze z externých zdrojov na vybudovanie dlho očakávanej infraštruktúry pre cyklistov.

 

Cyklotrasa s názvom Zelená cesta povedie po nevyužívanej železničnej trati Piešťany – Vrbové, zadanie pre projektanta ráta s likvidáciou koľajníc aj podvalov.

 

Projektová dokumentácia bude stáť 80 tisíc eur, na jej financovaní sa podieľajú členské obce združenia Zelená cesta, teda Piešťany, Vrbové, Krakovany a Trebatice.

 

Obce si prenajali od Železníc Slovenskej republiky nevyužívanú železničnú trať na desať rokov, s možnosťou predĺženia nájmu o ďalších desať rokov, za 6400 eur ročne.

 

Železničnú trať z Piešťan do Vrbového otvorili 27. októbra 1906, v druhej polovici minulého storočia jej úlohu preberali autobusy. Osobná preprava na trati Piešťany – Trebatice – Krakovany – Vrbové definitívne skončila v roku 1978.

 

O záchranu trate sa niekoľko rokov snažili ľudia z občianskeho združenia Čango, ktorí presadzovali vybudovanie cyklotrasy popri nej.

 

Napokon však zvíťazila alternatíva likvidácie trate, ktorá výrazne zjednoduší budovanie cyklotrasy s názvom Zelená cesta, pretože odpadne náročné vysporiadavanie pozemkov so stovkami vlastníkov.

 

SITA

prispievatelia | 24.8.2020 | Piešťany | https://www.trnavskyhlas.sk