NÁZORY: Spartak v novej sezóne ukazuje progres ale aj limity

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 24.10.2020
https://www.trnavskyhlas.sk/c/29073-nazory-spartak-v-novej-sezone-ukazuje-progres-ale-aj-limity/nazory-spartak-v-novej-sezone-ukazuje-progres-ale-aj-limity.htm

Futbalový Spartak Trnava pred sezónou namaškrtil fanúšikov. Do kádra prišli zaujímaví slovenskí futbalisti a mená ako Pačinda, Vlasko, Bukata či Mikovič vzbudili u priaznivcov andelov optimizmus, ktorý ešte viac podporili úvodné dva víťazné zápasy. Prvé vytriezvenie ukázal remízový zápas na domácej pôde s Pohroním, ktoré bolo dokonca lepším tímom. V Dunajskej Strede prišlo ďalšie výsledkové schladenie očakávaní a razom je z toho päťbodová strata na lídra tabuľky. 

Momentka zo zápasu v Dunajskej Strede. Spartakovec Yusuf Bamidele uniká domácemu Andrásovi Schäferovi. Foto: Spartak Trnava

 

Na Žitnom ostrove pritom odohrali andeli najmä po taktickej stránke solídny part, DAC však v konečnom efekte bol futbalovejší a zaslúžene vyhral.

 

Spartak v prvom polčase uvedomujúc si silu súpera zodpovedne bránil, vytláčal obranu a zmenšoval domácim priestor na kombinácie, dokonca mal gólovejšie šance ako súper. Po zmene strán ale prišli momenty, v ktorých DAC Trnavčanov prevýšil.

 

Po štyroch neúplných kolách má Spartak sedem bodov a stále je na druhom mieste, hoci papierové predpoklady hovoria, že ho po dohrávanom stretnutí predbehne Slovan. 

 

V akom svetle sa zatiaľ počas sezóny prezentoval trnavský tím?

 

HERNÝ ŠTÝL

Tréner Marián Šarmír aplikuje rozostavenie 3-5-2, ktoré pri bránení prechádza do päťobrancovej línie. Mužstvo hrá na istotu, ani v jednom zo štyroch súbojov herne nedominovalo, naopak, vychádzalo z defenzívneho bloku a vyrážalo do brejkov.

 

Pomerne často skúšalo prechod dopredu cez krídla ale aj dlhými pasmi, vpredu ale chýba pre takýto štýl vežovitý sklepávač. Vytknúť musíme tiež slabšiu medzihru.

 

Hlavným barometrom sú každopádne diváci a tí zatiaľ po väčšine duelov družstvo odmenili potleskom.

 

K pozitívam súčasného Spartaka patrí, že sa podarilo vytvoriť solídnu kostru tímu. Spoľahlivé výkony odvádzajú brankár Rusov, stopér Anthony, ofenzívny stredopoliar Vlasko a na hrote Pačinda, hoci sme presvedčení, že tomu by sa ľahšie dýchalo a bol by pre mužstvo ešte platnejší, ak by hral z krídelnej pozície.

 

Dobré je, že mužstvo dokáže udrieť zo štandardiek a že gól, ktorý strelilo v Dunajskej Strede bol z nacvičenej akcie. Spartak v novom ligovom ročníku ukazuje určitý progres, ale aj súčasné limity.

 

 

BRANKÁRSKA ISTOTA

Rusov je medzi troma žrďami absolútna trnavská jednotka, brankársky vyzrel, silný je aj na mentálnej úrovni, kapitánska páska mu patrí právom. Dobrou správou je, že v prípade jeho nečakanej neúčasti má v tejto formácii Spartak kvalitu aj na lavičke. Ako skúsený Kamenár, tak i mladý Takáč majú ligové parametre.

 

 

OBRANA

Línia s najväčším množstvom otáznikov... Spartak hral v Dunajskej Strede vzadu s mladíkmi Tummom (20 rokov), Anthonym (22 rokov) a Mihálom (19 rokov). Na lavičke sedel len 16-ročný ďalší stredný obranca Kóša.

 

Anthony má kvalitu presahujúcu slovenskú ligu, ostatní sa pri ňom učia a budú učiť. Možno aj na vlastných chybách. Je to však o filozofii klubu, ktorý si musí určiť, či pôjde tou cestou, že ukáže mladíkov, z ktorých raz môžu vyrásť opory resp. speňažiteľní hráči, alebo sa pokúsi o rýchlejšie riešenie a získa na trhu skúseného hráča.

 

Snaha, hoc napokon neúspešná, o angažovanie Ljubičiča niečo naznačila.

 

Na post pravého beka má tréner k dispozícii Turňu, neodskúšaného Islanďana Jónssona a teoreticky aj stále mladého Miháleka.

 

Zatiaľ nastupuje najviac prvý z menovaných, avšak na pozícii wingbacka, ktorá mu nie je vlastná. O čosi lepšie vyzeral v závere sezóny v stopérskej trojčlenke, hoci jeho hlavný post je na typickom pravom obrancovi.

 

Z odchodov výrazne cítiť stratu Švéda Moenzu, ktorý je moderným typom ľavého obrancu a pri ktorom by mužstvo mohlo plnohodnotne využívať systém 4-2-3-1, na aký plánovali pred sezónou v Trnave prejsť. Napokon od zámeru nateraz upustili.

 

Novic Václav si na ligu zjavne ešte len zvyká.

 

Teoreticky by do štvorčlennej obrany tréneri mohli zaradiť Mikoviča, ktorý na ľavom kraji obrany nastupoval v Poľsku, tréner Šarmír sa však vyjadril, že v jeho očiach je trnavský odchovanec primárne ofenzívnym futbalistom. A tak neúnavný pracant zatiaľ pomáha tímu v útoku alebo ako naposledy v strede zálohy.

 

 

STREDOVÁ FORMÁCIA

Veľmi citeľne vyznieva strata Bukatu, ktorý pre zranenie neodohral ani jeden súťažný zápas. Konštruktívny futbalista jeho kvalít by andelom výrazne pomohol a hlavne uľahčil život dirigentovi tímu Vlaskovi, ktorého výkon s takýmto parťákom po boku ešte porastie.

 

Grič je v defenzíve platným členom tímu, žiadala by sa ale vylepšiť ofenzívna produkcia.

 

V tomto smere sa javí ako veľká škoda, že andeli v lete neudržali Gréka Tzandarisa, ktorý mal nadpriemernú kvalitu v odoberaní lopty súperom i pri rozohrávke.

 

Jakúbek musí pridať. V zostave nedal zabudnúť na Tešiju, i keď ohľadne Chorváta to bol príbeh na samostatnú kapitolu. Kto nechce hrať za Spartak, toho nemá zmysel v klube držať...

 

V krídelných priestoroch sa ukazuje veľmi solídna ofenzívna kvalita ale aj defenzívne nedostatky Cabrala a Yaoa. 

 

Druhý menovaný v Dunajskej Strede pri Blackmanovi prepadol, faul v pokutovom území, pri ktorom zostrelil protihráča, bol len vyvrcholením predošlých nevydarených minút.

 

Pritom mohol byť aj za hrdinu, pretože jeho gólová prihrávka do šestnástky za chrbát obrancov na Pačindu právom nesie prívlastok geniálna. Tieto veci Afričan v sebe má a podporuje ich rýchlostnými danosťami. Na tom sa dá stavať.

 

Mladíci v širšom kádri musia byť trpezliví a pracovať na sebe. Defenzívny Benovič má vlohy stať sa časom ligovým futbalistom.

 

Godinho zaujme typickým brazílskym poňatím hry, ak zvládne dôraznú hru protivníkov, môže byť oživením. Nesporný talent majú Hambálek i Gembický, aj tu však platí: Trpezlivosť a práca.

 

 

ÚTOK

Kľúčovým hráčom ofenzívy je Erik Pačinda. Urobí kus práce pre tím, ide do súbojov, zakryje loptu, otvára priestory, strieľa góly. Jeho výkony ocenil aj reprezentačný tréner Pavel Hapal, ktorý hráča zaradil do širšej nominácie na najbližšie kvalifikačné stretnutia. To hovorí za všetko.

 

Ofenzívnu silu andelov limitoval trest pre súbojovo zdatného Bamideleho, ktorý prvýkrát nastúpil až na Žitnom ostrove a napokon odišiel v druhom polčse fyzicky, rovnako ako sa mu to stávalo v závere predošlej sezóny. Ak bude hráčom na celú minutáž, môže hrať veľkú úlohu v tímovom napredovaní.

 

Striedajúci Johnson Nsumoh ukazuje ako striedajúci hráč záblesky, diváka pobaví kľučkami a zároveň znervózni hádkami s okolím. Niečo zaujímavé v ňom drieme, ale vklad pre mužstvo každopádne musí dať ako legionár oveľa väčší.

 

Olejník s výnimkou krátkeho pobytu na ihrisku v Michalovciach šancu nedostal a tak ťažko robiť nejaké súdy, hoci v príprave naznačil, že má v sebe veľké veci potrebné pre úspech zakončovateľa. Proti Seredi by azda mohol byť pripravený aspoň na lavičke ako žolík.

 

Celkovo sa žiada povedať, že andelom chýba vpredu kladivo, aké má Dunajská Streda v podobe Ramireza. O toho sa inak Spartak minulé leto snažil. Žlto-modrí vtedy dôležitý súboj mimo ihriska vyhrali.

Ján Král | 26.8.2020 | FC Spartak Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk