Spartak prehral so Sereďou, sklamal aj herne

Spartak Trnava nečakane stratil ďalšie body. Na domácej pôde podľahol po nepresvedčivom výkone a hre plnej nepresností Seredi 0:2.

Súboj odchovancov Spartaka. Djibi Ba hrá za Sereď, Martin Mikovič opäť za Trnavu. Foto: trnavskyhlas.sk

V úvode zápasu bolo rušno na ihrisku aj na tribúnach. Ultras Spartaka sa prezentovali pyrošou a veľkorozmerným choreom s nápisom Zmysel nášho života.

Krátko na to vytiahli transparenty "Konzílium bláznov ničí tento štát!", "Stop nezmyselným príkazom!" a "Vraťte ľuďom slobodný život!". Kričali pritom "My chceme futbal."

Išlo o reakciu na rozhodnutie štátnych autorít, ktoré od 1. septembra obmedzuje účasť divákov na futbale na maximálne tisíc.

To už sa diali veci aj na ihrisku. Najprv mal tutovku hosťujúci Bušnja, z pár krokov ale nedoklepol do bránky loptu, ktorá prešla celou päťkou.

Na opačnej strane si na kolmicu do šestnástky nabehol Mikovič, pred vybiehajúcim brankárom dal perfektnú spätnú prihrávku na jedenástku Bamidelemu, ktorého strelu smerujúcu do siete ale v poslednej chvili zastavil stopér Michalík.

Potom trikrát pohrozili hostia Ivánom, Rusov musel zasahovať dvakrát a bol pozorný.

Andeli skúsili v zápase nové rozostavenie 3-4-3, pričom Mikovič na ľavej strane aktívnym pohybom rozširoval defenzívnu i stredovú formáciu.
Vlasko hral nižšie vedľa Griča, naopak, k Pačindovi sa na hrot vysúvali Bamidele a Yao.

Trhlinu do trnavských plánov prinieslo rýchle zranenie Pačindu, už v 24. minúte odstúpil pre svalové zranenie a prepustil miesto Johnsonovi. Do stredu útoku sa posunul Bamidele.

Sereď sa v 30. minúte ujala vedenia, keď Cabral vypustil súboj s Ivánom na pravej trnavskej strane, ten zaviedol loptu do šestnástky, prihral Pankaričanovi, cez ktorého prešla lopta k Bušnjovi a ten otvoril strelou pod brvno skóre - 0:1.

Trnava sa nevedela dostať do pohody, dobrá šanca sa po dlhom nákope črtala Cabralovi, nedokázal si však pri šestnástke skrotiť loptu včas a obrana hostí situáciu vyriešila.

Tréner Šarmír cez polčasovú prestávku stiahol z ihriska Kóšu a premiérovo sa v trnavskom drese v súťažnom zápase predstavil Martin Bukata, ktorý po svojom príchode laboroval so zranením.

Andeli zároveň prešli na systém 4-2-3-1, nevedeli sa však ďalej dostať do hernej pohody. Prvú veľkú príležitosť druhého dejstva si vypracovala Sereď, po kľučkách v šestnástke mal gól na kopačke Špehar, obrana mu zakončenie zblokovala na roh.

Hostia stavili na kartu rýchlych protiútokov, po jednom z nich v 63. minúte popálil Rusovovi rukavice jedovkou spoza šestnástky Bušnja.

Trnavskú zástavu mohol dvihnúť z priameho kopu Grič, netrafil však ani bránku.

V 76. minúte vyšla hosťom ďalšia kontra, po ľavej strane si nabehol Iván, vypálil po zemi k bližšej žrdi a bolo 0:2.

Snaha andelov o vyrovnanie bola jalová, šance prišli až v nadstavenom čase. Vlaskovi najprv Duranski vyhlavičkoval technický pokus mieriaci do bránky. Krátko na to zastavili hostia Mikovičovu ranu až tesne pred bránkovou čiarou a dorážajúci Anthony trafil tyč.

Vo Fortuna lige nasleduje reprezentačná prestávka, Spartak bude v stredu dohrávať druhé kolo Slovnaft Cup-u na pôde Malženíc. Duel má výkop 2. septembra o 17:00.

Fortuna liga - 5. kolo:

Spartak Trnava - ŠKF Sereď 0:2 (0:1)
Góly: 30. Bušnja, 76. Iván
ŽK: Michalík, Duranski, Šumský
Rozhodovali: Marhefka - Roszbeck, Galo
Diváci: 2833
SPARTAK: Rusov - Kóša (46. Bukata), Anthony, Mihál - Cabral (78. Jónsson), Grič (80. Olejník), Vlasko, Mikovič - Bamidele, Pačinda (24. Johnson), Yao. Tréner: Šarmír.
SEREĎ: Yakubu - Morong, Michalík, Ba, Hučko - Duranski - Bušnja (82. Slaninka), Potoma (82. Tatranský), Pankaričan (46. Šumský), Iván - Špehar (75. Jarovič). Tréner: Lérant.

Peter Lérant (tréner Serede): "V úvode to bol ešte otvorený zápas, na začiatku sme mali trochu šťastia, zblokovaná strela mohla skončiť aj inak. Potom sme maximálne využili poznatky z analýzy hry Trnavy a snažili sme sa cez krídelné priestory prenikať za chrbát obrany. Bohužiaľ, dali sme z toho len jeden gól, bola z toho trošku nervozita. V druhom polčase sme mohli aj skôr rozhodnúť, po šanci, kde sme sa v koncovke ponúkali. Myslím si ale, že to bola zaslúžená výhra. Gratulujem chalanom."

Marián Šarmír (tréner Spartaka): "Vstúpili sme do zápasu s pozmeneným rozostavením, hrali sme na troch útočníkov, chceli sme na súpera vyvíjať tlak. Miestami sa nám to aj darilo, ale po zisku lopty sme ju veľmi ľahko strácali, nedokázali sme si prihrať na dva - tri metre aj jednoduché prihrávky. Tým pádom viazla kombinácia. Potom to vyzeralo ako vyzeralo.

Držanie lopty sme mali, ale čo z toho, keď prehráte a ohrozíte iba tri - štyrikrát súperovho brankára. To je strašne málo na Spartak Trnava v domácom zápase. Dali sme sa ncestu s mladými hráčmi, dnes ich nastúpilo veľmi veľa. Viem, že trnavskí diváci chcú vidieť aj mladých aj výsledky, ale bohužiaľ, nie hneď to ide. Nechcú počuť ani to, že to chce čas.

Ale každý rozumný divák si musí vyhodnotiť, že keď nastúpi šesťnásťročný stopér a ďalší tínejdžeri, ktorí majú veľmi málo ligových skúseností, tak chyby pribúdajú. Potom po inkasovanom góle príde nervozita, vidno, že si neveria a nedokážu si ani prihrať. Je to strnulé, viazne kombinácia a dopadne to, ako dopadlo. Mňa to mrzí, verím, že aj chalanov. Musia sa rýchlo otriasť, ísť ďalej. Čaká nás v stredu pohár, verím, že sa odrazíme na víťaznú vlnu.

Pačinda striedal zo zdravotných dôvodov, mal pred zápasom menšie problémy, ale museli sme to skúsiť vzhľadom na to, že je to náš jediný rozdielový útočník so skúsenosťami, ktorý vie podržať loptu. Bamidele, Johnson aj Yao kvalitu majú, ale sú to mladučkí hráči. Skúsenosť v ťažkých zápasoch, keď doma prehrávate, sa ukáže."