Obyvatelia Farárskeho zostali bez vody, nosia si ju vo vedrách

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 20.10.2020
https://www.trnavskyhlas.sk/c/29134-obyvatelia-fararskeho-zostali-bez-vody-nosia-si-ju-vo-vedrach/obyvatelia-fararskeho-zostali-bez-vody-nosia-si-ju-vo-vedrach.htm

Spoločnosť Semat avizovala ešte v júni zastavenie zásobovania obyvateľov vodou, teraz to urobila. Viac ako 100 obyvateľov Farárskeho zostalo odkázaných na vodu z cisterien.

Ľudia z Farárskeho sú odkázaní na vodu z cisterien Trnavskej vodárenskej spoločnosti. Foto: Pavol Machovič

 

Obyvatelia časti Trnavy s názvom Farárske sú už tretí deň bez vody. Poľnohospodárska spoločnosť Semat, ktorá im vodu dodávala, jej prívod zastavila.

 

O tomto zámere obyvateľov aj vedenie mesta Trnavy informovala ešte v júni. Ľudia si teraz nosia vodu z cisterien, ktoré im pristavila Trnavská vodárenská spoločnosť. Nespokojní obyvatelia hovoria, že sa vrátili do 18. storočia.

 

V časti Farárske, bývalom poľnohospodárskom majeri tri kilometre od krajského mesta smerom na Špačince, žije asi 40 rodín, spolu približne 120 obyvateľov, vrátane malých detí.

 

Farárske nie je napojené na verejný vodovod, Trnavská vodárenská spoločnosť bude situáciu podľa jej riaditeľa Vladimíra Púčika čo najrýchlejšie riešiť.

 

„Mesto Trnava nás v tejto veci oslovilo asi pred dvoma mesiacmi, my sme hneď rozbehli prípravu projektovej dokumentácie, bude treba vysporiadať pozemky, prebehnúť musí územné aj stavebné konanie, pretože v tomto prípade ide o stavbu,“ povedal Púčik s tým, že ľudia musia byť trpezliví, pretože tento proces potrvá niekoľko mesiacov.

 

Farárske je možné podľa neho napojiť na hlavné potrubie Trnava – Špačince.

 

Podľa Mariána Gábriša, jedného z obyvateľov Farárskeho, vedenie mesta vedelo o probléme s vodou už od roku 2017, ale nekonalo.

 

„Platíme tu pritom rovnaké dane, ako ľudia inde v Trnave, ale základné podmienky na život tu vytvorené nemáme,“ skonštatoval. Mladé ženy z tejto časti Trnavy hovoria o problémoch s hygienou, pretože vodu si teraz nosia len vo vedrách a zohrievajú v hrncoch.

 

Nefunguje splachovanie záchodov, ani automatické práčky. Podľa obyvateľov sa podmienkami na život vrátili do 18 storočia.

 

O probléme informoval koncom júna na rokovaní mestského zastupiteľstva poslanec Rastislav Mráz, podľa ktorého je samospráva povinná ponúknuť obyvateľom tejto časti Trnavy nejaké riešenia, alebo aspoň právnu podporu.

 

Vtedy im ešte tiekla úžitková voda, ktorá nebola vhodná na pitie, od 2. septembra už majú len vodu z cisterien.

 

Spoločnosť Semat vysvetľuje zastavenie dodávky vody nedostatočnou kapacitou svojho vodného zdroja, ale aj tým, že zásobovanie obyvateľov vodou nie je jej povinnosť. Zároveň pripomína, že mesto Trnava jej vlani vyrubilo za investície poplatok za rozvoj vo výške 67-tisíc eur, ktoré samospráva môže použiť na riešenie situácie.

 

Spoločnosť Semat Trnava sa venuje poľnohospodárstvu, je nástupcom bývalého semenárskeho štátneho majetku. Od roku 2016 je súčasťou skupiny Dan Farm z Dánska.

prispievatelia | 4.9.2020 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk