Pálffyho štreka pripomína v Trstíne dávno zaniknutú úzkokoľajku

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 20.10.2020
https://www.trnavskyhlas.sk/c/29138-palffyho-streka-pripomina-v-trstine-davno-zaniknutu-uzkokolajku/palffyho-streka-pripomina-v-trstine-davno-zaniknutu-uzkokolajku.htm

Cykloturistická trasa ide po telese bývalej železničky, ktorá spájala fabriky grófa Pálffyho v Horných Orešanoch a na Dobrej Vode.

Problémové  miesta prepojili mostíkmi, ktoré poskytla miesta firma. FOTO: Obec Trstín

 

 

Dávno zaniknutú úzkorozchodnú železničku vybudovanú za čias grófa Jozefa Pálffyho pripomína v Trstíne v okrese Trnava cykloturistická trasa Pálffyho štreka.

 

Vedie od železničnej stanice v Smoleniciach po telese bývalej železnice cez oddychovú lokalitu Jarky, pútnické miesto Hájiček až po koniec katastra Trstína.

 

Podľa starostu Petra Hlávka je dĺžka tejto cykloturistickej trasy asi 6,5 kilometra, je povrch zostal prírodný, ako na lesných cestách, ale udržiavaný. V budúcnosti tam budú pre peších turistov a cykloturistov k dispozícii aj lavičky, stoly a informačné tabule.

 

Železničku, ktorá v minulosti spájala chemické fabriky grófa Pálffyho v Horných Orešanoch a na Dobrej Vode, si pamätá už len najstaršia generácia Trstínčanov. Po jej zrušení sa teleso trate dostalo do majetku jednotlivých obcí.

 

Obecné zastupiteľstvo v Trstíne sa minulý rok rozhodlo aspoň čiastočne zachovať pamiatku na priemyselnú železničku vybudovaním cykloturistickej trasy.

 

„Znamenalo to hlavne vyčistiť náletové dreviny zo zarasteného telesa trate, kde rástli celé desaťročia. Okrem toho sme dve miesta potrebovali prepojiť oceľovými mostíkmi, čo sa nám vďaka ochote miestnej firmy podarilo,“ povedal starosta Peter Hlávek.

 

Gróf Pálffy postavil v roku 1883 v katastri Horných Orešian chemickú továreň, v ktorej spracovával drevo z okolitých hôr. Keď sa zásoby dreva v jej okolí míňali, zvážali ho po úzkorozchodnej železničke na vozíkoch.

 

Postupne v Malých Karpatoch vybudoval celú železničnú sieť, ktorá merala desiatky kilometrov. Po presunutí výroby z Horných Orešian a Dobrej Vody do terajšieho podniku Chemolak v Smoleniciach stratila úzkokoľajka svoj význam a postupne bola odstránená.

 

Či cykloturistická trasa opäť spojí Horné Orešany s Dobrou Vodou, bude už podľa starostu Trstína Hlávka vecou obcí, cez ktoré železnička v minulosti prechádzala.

SITA

prispievatelia | 6.9.2020 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk