V dedine pri Trnave majú originálnu učebnicu miestneho dejepisu Kerestúr – Križovany nad Dudváhom

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 26.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/29154-v-dedine-pri-trnave-maju-originalnu-ucebnicu-miestneho-dejepisu-kerestur--krizovany-nad-dudvahom/v-dedine-pri-trnave-maju-originalnu-ucebnicu-miestneho-dejepisu-kerestur--krizovany-nad-dudvahom/

Jej autormi sú niekdajší správca miestnej školy a kronikár Vincent Blažek a jeho syn Ervín Blažek.

Križovany nad Dudváhom majú originálnu knihu o svojej minulosti. FOTO: Vierka Krajčírová Krupanská

 

 

Minulosť vlastnej obce môžu spoznávať žiaci Základnej školy s materskou školou v Križovanoch nad Dudváhom, ale aj ďalší záujemcovia o regionálnu históriu.

 

Začiatkom septembra sa v dedine konala prezentácia knihy Kerestúr – Križovany nad Dudváhom. Obsahuje zápisy zo starej kroniky, ktorú založil bývalý správca miestnej školy Vincent Blažek (1900 - 1971), a spomienky jeho syna Ervína Blažeka.

 

Zápisy z kroniky aj príbehy Ervína Blažeka prepisovala Vierka Krajčírová Krupanská.

 

„Samozrejme, nebolo to len o prepisovaní textov. Strašne rada som počas spoločných stretnutí počúvala všetky historky pána Blažeka a jeho manželky, ktoré sa, žiaľ, všetky do publikácie nedostali. Neskutočne rada som sa hrabala v historických fotografiách, ktoré mi poskytli zo svojho archívu,“ povedala o zrode originálnej publikácie.

 

Kniha Kerestúr – Križovany nad Dudváhom vyšla v rámci projektu História Kerestúra v regionálnej výchove.

 

Starostka Svetlana Královičová a riaditeľka Základnej školy s materskou školou v Križovanoch nad Dudváhom hľadali možnosti financovania vydania tejto knihy a – podarilo sa získať grant Nadácie ZSE.

 

„Takže naši žiaci sa budú o histórii svojej obce učiť okrem klasických učebníc dejepisu aj z novej knihy Kerstúr – križovany nad Dudváhom. A príbehy v nej sú skutočné. A priamo od nás,“ dodáva Vierka Krajčírová Krupanská s tým, že bola pre ňu česť spolupracovať na tejto publikácii.

 

Na prezentácii knihy Ervín Blažek prečítal zápisky svojho otca z roku 1918, kedy v regióne zúrila Španielska chrípka, ktorú v dedine volali Španielka.

 

„Denne boli aj štyri pohreby. Ľudia Španielku bagatelizujú, nechránia sa a preto toľko obetí,“ prečítal historický dokument, ktorý v aktuálnej situácii s koronavírusom výnimočne zarezonoval. Len dodávame, že účastníci prezentácie knihy koronavírus nebagatelizovali, poctivo sa chránili rúškami.

 

(vkk,pm)

prispievatelia | 8.9.2020 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk