Cestovateľ Josef Nekvapil bude mať na Šterusy dobré spomienky

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 20.10.2020
https://www.trnavskyhlas.sk/c/29176-cestovatel-josef-nekvapil-bude-mat-na-sterusy-dobre-spomienky/cestovatel-josef-nekvapil-bude-mat-na-sterusy-dobre-spomienky.htm

V zápale cestovateľskej hry zabudol v malej dedinke Šterusy v okrese Piešťany fotoaparát. Aj keď ho policajti na mieste už nenašli, neprišiel oň.

Starosta Šterús Štefan Madunický (vľavo) odovzdal zabudnutý fotoaparát vášnivému hráčovi geocachingu Josefovi Nekvapilovi. FOTO:pm

 

Poklonu policajtom z Vrbového aj obyvateľom malej dedinky Šterusy v okrese Piešťany dnes zložil jeden z najlepších hráčov zemepisnej hry geocaching na svete Josef Nekvapil z Brna.

 

Princípom geocachingu je hľadanie skrytých odkazov, takzvaných kešiek, Nekvapil pri tejto svojej záľube stratil svoj fotoaparát. Zabudol ho v nedeľu v zápale radosti z nájdenej kešky neďaleko šteruského kostola.

 

Keď s odstupom času zistil, že fotoaparát nemá, kontaktoval políciu, ktorá vyslala na označené miesto hliadku z obvodného oddelenia vo Vrbovom.

 

Fotoaparát tam už nebol, Nekvapilovi však policajti poskytli kontakt na starostu Šterús Štefana Madunického. Ten dal vyhlásiť stratu fotoaparátu v obecnom rozhlase, nálezca sa potom veľmi rýchlo našiel.

 

„Dávno som sa nestretol s takým ústretovým a poctivým prístupom ako tu v prípade policajtov, aj obyvateľov Šterús,“ nešetril slovami chvály Josef Nekvapil, ktorý precestoval viac ako stovku krajín.

 

Viac ako samotný fotoaparát ho však potešili zachránené zábery na jeho pamäťovej karte. Medzinárodnej hre geocaching, ktorá spája cestovanie, turistiku, hľadanie a spoznávanie krajín, miest a pamiatok sa venuje už dvanásť rokov.

 

Navštívil 115 krajín a našiel viac ako 130 tisíc kešiek. Podľa rebríčka cacherstats.com je momentálne jednotkou v Európe a na 7. mieste na svete.

 

Aj keď za úspešné hľadanie kešiek mu nikto nedáva žiadne peniaze, celkom bez odmeny nie je. Odmenou je podľa neho spoznávanie rôznych pamiatok, miest a dedín. Aj takých, ako je dedina Šterusy, ktorá určite nie je vyhláseným turistickým ťahákom.

 

(pm)

prispievatelia | 10.9.2020 | Piešťany | https://www.trnavskyhlas.sk