Slovan v derby zdolal Spartak, kluby protestovali proti štátnym reštrikciám

Slovan strelil dva rýchle góly, Spartak nedokázal v ďalšom priebehu hry na to odpovedať. Belasí sa tak tešili z pohodlného víťazstva 2:0.

Martin Mikovič mal v deň zápasu 30 rokov, oslavu svojich okrúhlych narodenín si určite predstavoval iným výsledkom. Foto: Lukáš Grinaj

"Slovenský šport R.I.P.!" Takýto transparent rozložili na hracej ploche pred najväčším slovenským derby medzi Slovanom Bratislava a Spartakom Trnava.

Pre koronavírusové reštrikcie sa do hľadiska mohlo dostať iba niekoľko stoviek divákov, od 1. októbra to bude ešte horšie.  Fortunaligové kluby považujú tento krok za likvidačný.

Slovan vstupenky do predaja ani nedal, umožnil vstup iba partnerom klubu...

Po úvodnom výkope Pačindu sa tridsať sekún nehralo, futbalisti zostali stáť na znak vyjadrenie protestu proti radikálnemu obmedzeniu počtu divákov na zápasoch.

V komornej atmosfére mali prvú šancu domáci hneď z úvodnej akcie. Strelec vysunul Rataa, Rusov však jeho strelu pokryl.

V 13. minúte už Slovan viedol. Bamidele vypustil pohyb Rataa, nikým nepokrytý krídelník belasých z ľavej strany odcentroval na päťku, kde nezareagoval Anthony a Medved pohodlne zblízka napálil loptu do siete - 1:0.

Rozhodca Glova v 21. minúte posúdil súboj Mikoviča s Čavričom ako faul, odpískal priamy kop na hranici pokutového územia a Nono z ideálnej parkety poslal zo štandardky loptu do šibenice - 2:0.

Trnavčania sa kombinačne smerom dopredu nepresadzovali, hrozili tak aspoň zo štandardiek. Po rohovom kope Vlaska mal v 28. minúte gól na hlave Bamidele, dezorientovaný však zakončil "obranným zákrokom".

Andeli prvýkrát vystrelili na bránku belasých až v 34. minúte, po Pačindovom pokuse však Greif nemal so skrotením lopty problém. Greif neskôr obstál aj po pokuse Vlaska.

Trnava v tejto fáze zvyšovala aktivitu, Bukata si po zisku lopty na súperovej polovici naviedol loptu do palebnej pozície, jeho rana len tesne minula žrď.

Na opačnej strane Mikovič nepresnou rozohrávkou "nabil" na strelu Rataovi, Rusov po jeho jedovke vytiahol efektný zákrok.

V druhom polčase sa dlho nič zásadné nedialo, Trnava sa snažila niečo vymyslieť, ale Slovan spartakovské ofenzívne snahy kontroloval.

Až v 70. minúte po Cabralovom vyhral Pačinda hlavičkový súboj s Pauschekom, zblízka ale netrafil bránku.

V 78. minúte vypracoval Moha tutovku pre Daniela, tomu však zobral radosť z gólu výborným zákrokom brankár Rusov.

Daniel o čosi neskôr vyzval centrom ku skórovaniu Medveda, Rusov však bol znova pozorný.

V závere ešte mohol z priameho kopu aspoň korigovať Vlasko, nepodarilo sa.

Slovan vyhral v derby 2:0, andeli prehrali tretí zápas v rade, zo šiestich kôl vyhrali iba vo dvoch.

Fortuna liga - 6. kolo:

Slovan Bratislava - Spartak Trnava 2:0 (2:0)
Góly: 13. Medved, 22. Nono
ŽK: De Marco, Nono, Lovat - Mikovič, Grič, tréner Šarmír, Savvidis
Diváci: 0
Rozhodovali: Glova - D. Hrčka, Hrmo
SLOVAN: Greif - Pauschek, Abena, Božikov, De Marco (84. Lovat) - De Kamps, Nono - Čavrič (72. Daniel), Strelec (46. Dražič), Ratao (72. Moha) - Medved (84. Ožbolt). Tréner: Milanič.
SPARTAK: Rusov - Turňa, Tumma, Anthony, Mikovič - Grič (72. Savvidis), Bukata - Bamidele (59. Cabral), Vlasko, Yao (82. Godinho) - Pačinda. Tréner: Šarmír.

Marián Šarmír (tréner Spartaka): "Zmenili sme rozostavenie, nastúpili sme v schéme 4-2-3-1, chceli sme byť aktívnejší. V hre to nevyzeralo až tak zle, nedarila sa nám ale finálna koncovka, mali sme nedostatočnú podporu v krajných vertikálach. Chýbala nám myšlienka a kreativita od krídelníkov Bamideleho a Yaoa. Strašne padali hlboko do defenzívy. Nabádal som ich, aby si dovolili v krajných priestoroch jeden na jedného, ale nesplnili, čo sme si povedali. Dnes sa so Slovanom dalo hrať, pod novým trénerom hrali odlišným spôsobom. Dnes bol Slovan poraziteľný. Pri prvom góle sme spravili školácke chyby, zle vystúpil stopér, zle sme prebrali hráča. Druhý gól padol zo štandardky, keď to Nono trafil veľmi dobre. Slovan z troch striel vtedy strelil dva góly. My z našich pokusov ani jeden. Tým pádom sme zaslúžene prehrali."

Darko Milanič (tréner Slovana): "Boli sme sústredení na víťazstvo, mali sme energiu, v prvých minútach sme boli veľmi dobrí. Rýchlo sme si vypracovali šancu, strelili dva góly a potom sme už kontrolovali zápas."