Skladby Šostakoviča a Bartóka zaznejú v Malom Berlíne

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 24.11.2020
https://www.trnavskyhlas.sk/c/29270-skladby-sostakovica-a-bartoka-zazneju-v-malom-berline/skladby-sostakovica-a-bartoka-zazneju-v-malom-berline.htm

V sobotu 26. septembra sa v trnavskom kultúrnom centre Malý Berlín koná koncert pre stúpencov súčasnej klasickej hudby. Vynikajúci interpreti Milan Paľa a Ladislav Fančovič predstavia sonáty pre husle a klavír od Dmitriho Šostakoviča a Bélu Bartóka. Koncert je pokračovaním série b minor, ktorá sa venuje klasickej hudbe 20. a 21 storočia.

Milan Paľa a Laco Fančovič. Foto - zdroj: organizátori koncertu

 

Vystúpenia zohranej dvojice Paľa a Fančovič patria právom k tomu najlepšiemu, čo môžete zažiť na slovenských koncertných pódiách.

 

Obaja medzinárodne etablovaní umelci sú známi tým, že často a radi búrajú zaužívané predstavy o interpretácii klasickej hudby.

 

Na koncerte predstavia Sonátu pre husle a klavír Op. 134 z roku 1968 od Dmitriho Šostakoviča, azda najvýznamnejšieho sovietskeho skladateľa 20. storočia.

 

Už od detstva bol nadaný hudobník a prejavoval sa ako zázračné dieťa. Od roku 1943 žil v Moskve, kde pôsobil ako profesor na konzervatóriu, a tak sa v jeho následnej tvorbe výrazne odrazili tragické vojnové udalosti, ktoré v tom čase zasiahli celú krajinu.

 

Od Bélu Bartóka si návštevníci vypočujú o viac ako štyridsať rokov staršiu Sonátu pre husle a klavír č. 2 Sz. 76. Bartók sa narodil v rodine riaditeľa poľnohospodárskej školy a učiteľky, rodáčky z Turčianskeho svätého Martina.

 

Po smrti otca sa spolu s matkou usadili v Bratislave, kde študoval na gymnáziu. Neskôr pokračoval v štúdiu na hudobnej akadémii v Budapešti.

 

Okrem komponovania sa Bartók venoval zbieraniu maďarských, rumunských, ukrajinských, ale i iných ľudových piesní.

 

Zaujímavé je, že od roku 1904 systematicky zbieral aj slovenské ľudové piesne z nitrianskej, hontianskej, pohronskej a podpolianskej oblasti, pričom sa mu podarilo vytvoriť najstarší zvukový záznam hry na fujaru.

 

Ak patríte k fanúšikom klasiky, tento koncert by ste si nemali nechať ujsť.

 

Kultúrne centrum Malý Berlín sídli na Štefánikovej 4, na prvom poschodí meštianskeho domu a koncert sa začína o 19.00 h.

 

Lístky sú v online predpredaji dostupné na webovej stránke centra za cenu 5 eur, v deň konania koncertu sa cena zvyšuje na 7 eur.

 

Organizátori v rámci protiepidemickým opatrení robia všetko pre zdravie divákov. Ak váhate, na webovej stránke centra si môžete prečítať aj o ich ďalších krokoch aj nad rámec povinných opatrení, ktoré zvyšujú bezpečnosť kultúrnych podujatí.

 

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu Komorné koncerty v Slovenských mestách.

 

Realizáciu podujatia z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2020.

 

Mediálnymi partnermi centra sú Trnava-live.sk, TrnavskýHlas.sk, Trnavsko, Mesto Trnava a Trnavské rádio.

 

(TS)

prispievatelia | 24.9.2020 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk