Atletickým Bojničkám sa darí, vidiecky klub valcuje aj mestských rivalov

Kráľovná športov bežecky zavítala do dediny pri Hlohovci na jar 1988. Registrovanú klubovú podobu dostala o šesť rokov neskôr a odvtedy žne predovšetkým na súťažnom poli detských i mládežníckych konfrontácií bohatú úrodu.

Staršia žiačka Andrea Vargová potešila trénera Jána Šišku zlatou medailou z tohtoročných M-SR v skoku do výšky. Foto: zdroj AK Bojničky

Od deväťdesiateho štvrtého roku, keď atletické dianie v tejto obci s 1 400 obyvateľmi nabralo klubové smerovanie, začala tamojšia mlaď nosiť medaily z regionálnych, celoštátnych i medzinárodných zápolení.

Pri zrode AK Bojničky stál 28. októbra 1994 v pozícii hlavného iniciátora obdivuhodný služobník vidieckej kráľovnej športov Ján Šiška. Jeho telovýchovné aktivity v rodnej dedine postupne oslovili ďalších nadšencov.

Masové bežecké preteky tu zapustili korene ešte skôr. Prvý diel na počesť výročia oslobodenia Bojničiek sa v uliciach obce konal na jar 1988, od októbra 2014 rozšírili tamojší organizátori termínovú listinu rovnako atraktívnym behom vinicami.

Precízne vedený archív J. Šišku nám prezradil zaujímavý údaj: 174-členná základňa AK Bojničky si doteraz priniesla z majstrovstiev Slovenska 131 medailí.

Historický primát na Mladej garde

Vlani v októbri dokonca získalo ich vidiecke družstvo starších žiačok historické prvenstvo v M-SR. Dejiskom vrcholných tímových pretekov bol Atletický štadión Pavla Gleska v bratislavskom športovom areáli Mladá garda.

Dievčenský kolektív z Bojničiek (okres Hlohovec) vyhral pod taktovkou Jána Šišku celoštátny šampionát 2019 súčtom 188 bodov.

Druhú priečku obsadila Naša atletika Bratislava (169 bodov), tretí skončil výber AC Nové Zámky (147,5 boda).

Poradie ďalších finalistiek: 4. AK ZŤS Martin (115), 5. SŠK J. A. Komenského Bardejov (113,5), 6. AK ZZO Čadca (106), 7. Slávia ŠG Trenčín (102), 8. AK Slávia TU Košice (57).

Ďalšie zlato si z celoštátneho šampionátu jednotlivcov v Trnave odniesol starší žiak Matúš Varačka, najlepší vo vrhu guľou. Foto: zdroj AK Bojničky

Dva najčerstvejšie tituly

Hoci koronavírusová pliaga pribrzdila športové dianie, tohtoročné mládežnícke M-SR jednotlivcov na atletickom štadióne Slávie Trnava však neohrozila.

Tie sa koncom septembra najviac vydarili vo výprave AK Bojničky dvom výrazným talentom.

Zlaté medaily si z celoštátneho šampionátu staršieho žiactva odniesla dvojica Andrea Vargová (skok do výšky, 164 cm) a Matúš Varačka  (vrh guľou, 16,04 m).

"Škoda len, že tohtoročné majstrovstvá Slovenska družstiev tejto vekovej kategórie dievčat sa kvôli pandémii v októbri nekonali. Naše staršie žiačky, obhajkyne tímového primátu, boli odhodlané opäť zabojovať o medailové pozície," dodal J. Šiška.