Spartak s mladíkmi v základnej zostave podľahol na Malte Olomoucu

Spartak Trnava prehral prvý zápas na turnaji Malta – Tipsport Cup so Sigmou Olomouc 1:2. V sobotu si zahrá o konečné tretie miesto s Brnom.

Veľkú šancu Sebastiána Gembického zmaril sklzom Vepřek. Foto: facebook.com/SK SIgma Olomouc

Tréner Spartaka Michal Gašparík mladší stavil vo svojej premiére pri A-mužstve na mladícku dravosť a poslal do základnej zostavy s výnimkou Turňu a Griča futbalistov do 22 rokov.

S kapitánskou páskou na ruke priviedol mužstvo na ihrisko 20-ročný stopér Tumma.

Úplne prvý zápas medzi mužmi odohral na poste ľavého beka Jendrek a nepočínal si vôbec zle, o čom svedčí aj 90-minútová porcia, ktorú mu kouč andelov venoval.

Turňa sa už po desiatich minútach zranil a prepustil miesto na ihrisku novicovi Koštrnovi, vekový priemer teda ešte klesol.

Trnavčania nastúpili v rozostavení 4-1-4-1 s Kóšom ako defenzívnym štítom zálohy a Olejníkom na hrote útoku. V prvom dejstve pôsobili sympatickým spôsobom aj pri ofenzívnych snahách.

Pri útokoch narážali na dobre organizovanú defenzívu Sigmy, nie nadarmo aktuálne štvrtého celku českej ligy, dvakrát však pohrozili centrami po prienikoch Koštrnu po pravej strane.

Do dvoch dobrých príležitostí sa dostal pravý krídelník Gembický, prvú strelu mu obrana stečovala na roh, pri druhej situácii si dobre prebral dlhý pas Jendreka, zakončenie mu však sklzom zblokoval Vepřek.

Olomouc mal ešte v závere úvodnej dvadsaťminútovky dve šance. Gonzalez ani z jednej z nich ale neskóroval.

Obe mužstvá cez polčas prestriedali, v drese Spartaka prišli na ihrisko Rusov, Mihál a Mikovič, v priebehu duelu ďalší hráči (Vlasko, Patrick Karhan a Savvidis).

Sigma v druhom polčase zvýšila obrátky a získala prevahu. Dostávala sa do šancí. Nebezpečné prihrávky prichádzali z ľavej strany.

Látal mladší po jednej z nich ešte neskóroval, v 58. minúte už ale Daněk áno, keď síce netrafil loptu ideálne, tá však doskackala k tyči a bolo 1:0.

Zakrátko mohol Daněk pridať druhý gól, ale Koštrna mu na päťke strelu pohotovým sklzom zblokoval. Pri Radičovej tutovke sa zase vyznamenal brankár Rusov.

Ďalšie príležitosti Olomouca nevyužili Paulolo a Daněk a Sigma pykala.

V 84. minúte si Olejník nabehol na prihrávku Vlaska za obranu, jeho pokus ešte Mandous vyrazil, Olejník sa však pri čiare zmocnil lopty, prihral nabiehajúcemu Kotlárovi na päťku a mladík, ktorého Michal Gašparík povolal z dorastu, si otvoril medzi mužmi strelecký účet.

Duel však napokon vyhrala Sigma.

Tumma neustál v šestnástke súboj s Yunisom, ten okamžite ponúkol ideálnu prihrávku Radičovi, pre ktorého nebol problém zblízka rozhodnúť o konečnom výsledku 2:1.

Spartak si tak na turnaji zahrá o tretie miesto, v sobotu 9. januára o 14:00 nastúpi proti Brnu, ktoré podľahlo WSG Swarovski Tirolu 0:2.

Olomouc sa vo finále stretne o 18:00 s Rakúšanmi o celkové víťazstvo. Oba duely prinesie v priamom prenose TV Novasport.

Malta – Tipsport Cup (štadión Ta Qali) - semifinále:

Sigma Olomouc – Spartak Trnava 2:1 (0:0)
Góly: 58. Daněk, 89. Radič – 84. Kotlár
OLOMOUC: Mandous – Látal, Beneš (46. Štěrba), Poulolo, Vepřek (46. Zmrzlý) – Hála (46. Sladký), Houska, Breite (46. Greššák), Chytil (46. Daněk), González (87. Šíp) – Nešpor (46. Radič). Trenér: Radoslav Látal.
SPARTAK: Takáč (46. Rusov) – Turňa (10. Koštrna), Grič (46. Mihál), Tumma, Jendrek – S. Kóša (78. Savvidis) – Gembický (46. Mikovič), Kolesár (61. P. Karhan), Benovič (61. Vlasko), Kotlár – Olejník. Tréner: Michal Gašparík ml.

Druhý zápas: Brno – WSG Swarovski Tirol 0:2

Sobotný program (9.1.):
o 14:00: Spartak – Brno
o 18:00: Olomouc – WSG Tirol

Reakcie trénerov

Radoslav Látal st. (tréner Olomouca): „V prvom polčase bolo množstvo osobných súbojov, hra bola rozháraná. Druhý polčas sme preskupili rady, začali sme hrať na troch obrancov, vysunuli sme pressing a napádali sme súpera. Mali sme veľa šancí a mohli sme o výsledku rozhodnúť skôr. Potom sme z jednej strely dostali vyrovnávajúci gól. Ja to beriem ako prípravný zápas a až ten sobotňajší zápas bude generálka na ligu. Päťkrát po sebe sme hrali 1:1 a dúfam, že sme to dnes pretrhli. Milo ma prekvapili mladí hráči Trnavy, hrali odvážne, bojovali, bolo to ťažké na tom teréne a odovzdali dobrý výkon.“

Michal Gašparík ml. (tréner Spartaka): „V prvom polčase to organizačne vyzeralo celkom fajn, dokonca si myslím, že sme boli o niečo nebezpečnejšie mužstvo. V druhom polčase už to bolo o súperovi, neboli sme dostatočne pripravení na systém s tromi obrancami. Olomouc mohol dať druhý gól aj skôr, ale keď už sme vyrovnali, tak sa to dalo uhrať na tých 1:1. Škoda, ten gól bol trocha smolný.“