Živelné parkovanie nie je pre Trnavu riešením

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.3.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/29934-zivelne-parkovanie-nie-je-pre-trnavu-riesenim/zivelne-parkovanie-nie-je-pre-trnavu-riesenim/

Titulok článku nie je vôbec originálny, uverejnený bol v Trnavskom hlase v roku 1989. Situácia s parkovaním sa ani po desaťročiach veľmi nezlepšila.

Památáte sa na ne? Kedysi bolo na sídliskách množstvo takýchto sklápacích prístreškov. Archívne foto: Trnavský hlas

 

Už pred troma desaťročiami bol v Trnave problém s parkovaním, a už vtedy vedenie Mestského národného výboru v Trnave hľadalo riešenie.

 

Rovnako neúspešne, ako všetky vedenia radnice po roku 1989.

 

Riešenia sa hľadali, novinové články o potrebe riešiť parkovanie pribúdali, no o zlepšení situácie s parkovaním sa dá len ťažko hovoriť.


Príčinu problému v roku 1989 v rozhovore pre Trnavský hlas jednoznačne identifikoval vtedajší riaditeľ Útvaru hlavného architekta mesta Trnavy Dušan Kmety.

 

Vtedajšie normy na parkovacie miesta zaostali za realitou.

 

„Podľa platných noriem prijatých pre komplexnú bytovú výstavbu, investor komplexov, napríklad sídlisk, môže počítať s finančným krytím pri budovaní parkovacích miest iba v pomere jedna ku trom. Na tri byty jedno parkovacie miesto,“ povedal vtedy Kmety.

 

Pridal k tomu aj svoj názor, podľa ktorého by malo patriť ku každému bytu aj jedno parkovacie miesto.

 

Ešte raz pripomíname, že hovoríme o roku 1989!

 

Jeho kolega z Útvaru hlavného architekta Ján Kánik vtedy pre Trnavský hlas podotkol, že doterajšie riešenia sú iba tlačením problémov pred sebou.

 

Mal pravdu, Trnava, ale aj ďalšie mestá, problém s parkovaním tlačia pred sebou už desaťročia.


Parkovaniu v Trnave sa venoval  aj článok v denníku Pravda v októbri 2007, podľa ktorého chýbali v meste tisícky miest na parkovanie.

 

Už vtedy viac ako 1100 obyvateľov sídliska Na hlinách podpísalo petíciu za nové parkovacie miesta na tomto sídlisku.

 

Vtedajší viceprimátor Vladimír Butko povedal, že to treba riešiť, aj keď priznal, že úplne vyriešiť sa to nepodarí.

 

Mestský úrad v Trnave vtedy disponoval informáciami, že Na hlinách je 1500 bytov, osemnásť podnikateľských prevádzok, nové gymnázium, ale len 514 oficiálnych parkovacích miest.

 

Poslanci mestského zastupiteľstva vtedy uložili mestskému úradu „hľadať možnosti financovania viacpodlažných parkingov so vstupom súkromného investora a obyvateľov sídliska a vytvoriť podmienky na výstavbu viacpodlažných parkovacích domov.“

 

Mesto Trnava vtedy deklarovalo ochotu podporiť ich výstavbu poskytnutím pozemku, spracovaním projektovej dokumentácie a finančnou spoluúčasťou pri výstavbe parkovacích miest k tým bytom, ktoré sú vo vlastníctve mesta.

 

Nedá sa povedať, že by pracovníci mestského úradu možnosti financovania nehľadali, ale podľa stavu parkovania napríklad Na hlinách, ich ani po rokoch nenašli.


Jeden problém sa predsa len vyriešiť podarilo.

 

Mestský národný výbor v roku 1989 riešil množstvo sklápacích prístreškov na sídliskách. Majitelia áut si nimi vtedy chránili svoje štvorkolesové pokady.

 

Dnes už tieto provizórne „garáže“ na verejných priestranstvách prakticky nevidieť.


(pm)

prispievatelia | 14.1.2021 | Retro | https://www.trnavskyhlas.sk