Začína rekonštrukcia horského priechodu Havran, trvať má približne rok

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 15.6.2021
https://www.trnavskyhlas.sk/c/30152-zacina-rekonstrukcia-horskeho-priechodu-havran-trvat-ma-priblizne-rok/zacina-rekonstrukcia-horskeho-priechodu-havran-trvat-ma-priblizne-rok/

Vodiči tu musia rátať s obmedzeniami, na ktoré ich upozornia dočasné dopravné značky.

Ilustračné foto: Pavol Machovič

 

Trnavský samosprávny kraj začína v pondelok 22. februára práce na rekonštrukcii cesty II/499 v úseku horského priechodu Havran, ktorý spája okresy Piešťany a Topoľčany.

 

Zákazku získala spoločnosť Swietelsky-Slovakia, ktorá vo verejnom obstarávaní ponúkla najnižšiu cenu 2,2 milióna eur.

 

Vodiči tu musia rátať s obmedzeniami, na ktoré ich upozorní dočasné dopravné značenie.

 

Prejazd vozidiel bude vo vybraných úsekoch zabezpečovaný striedavo v jednom jazdnom pruhu. Rekonštrukcia bude podľa zmluvy trvať najviac 12 mesiacov.

 

„Práce sú rozložené do etáp. Vzhľadom na aktuálne počasie budú osádzané dopravné značenia, odstraňované staré zvodidlá a prebehne čistenie a zaisťovanie stability svahu na úseku cesty v najvyššom bode horského priechodu. Po skončení zimnej údržby, asi v polovici marca, budú práce postupne pokračovať na ďalších úsekoch cesty,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

 

Samosprávny kraj bude rekonštrukciu financovať z eurofondov.

 

Po dokončení rekonštrukcie bude opravený úsek od Krajinského mosta v Piešťanoch až po hranicu so susedným Nitrianskym krajom.

 

Nový povrch zmodernizovanej cesty znesie podľa Viskupiča vyššiu záťaž, cesta bude bezpečnejšia pre motoristov aj cyklistov.

 

„Zásadným a dlhodobým prínosom bude predovšetkým stabilizácia svahu,” dodal župan.

 

O zákazku na rekonštrukciu cesty sa uchádzalo až 14 veľkých firiem z celého Slovenska. Predpokladaná cena bola vyrátaná na 4,4 milióna eur, víťazná spoločnosť stlačila cenu na polovicu.

 

Cesta II/499 je z hľadiska dopravného významu dôležitým cestným ťahom, ktorý je v riešenom úseku hlavnou spojnicou medzi okresmi Piešťany a Topoľčany, Trnavským a Nitrianskym krajom.

 

SITA

prispievatelia | 18.2.2021 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk