Spartak zlomil negatívnu sériu so Žilinou, po víťazstve je v tabuľke už tretí

Andeli tento rok ešte nestratili ani bod, vyhrali už štvrtý zápas.

Bamidelemu sa proti Žiline strelecky darilo. Foto: trnavskyhlas.sk

Tréner Spartaka Michal Gašparík urobil oproti zostave v Nitre tri zmeny. Do stredu obrany zaradil namiesto Kóšu Tummu, Iglesiasa nahradil v strede poľa Grič.

Na hrote dostal od začiatku namiesto Olejníka prednosť Ristovski, prvýkrát od zimného príchode v základnej zostave.

Trnavčania začali od úvodu súpera vysoko napádať a hneď v druhej minúte získali loptu v súperovej šestnástke, Bukata posunul do gólovej príležitosti Ristovskemu, no ten nepotvrdil povesť kanoniera.

Ďalšiu dobrú príležitosť pripravil Ristovskemu centrom z ľavej strany na prvú tyč Mikovič, severomacedónsky útočník namieril hlavou z päť metrov do bočnej siete.

Spartak sa ujal vedenia v 15. minúte. Grič vyhral tridsať metrov od žilinskej bránky dôležitý súboj, Bamidele sklepol loptu nabiehajúcemu Mikovičovi na krídlo, ten mu prihrávku vrátil do šestnástky a Nigérijčan z prvej poslal loptu do siete - 1:0.

Žilina mohla vzápätí odpovedať, Iľkov pokus ale prešiel vedľa žrde. Na opačnej strele nepochodil krížnou strelou Cabral.

Žilinskú zástavu chcel dvíhať Ďuriš, cez hradbu trnavských tiel ale v pokutovom území loptu neprepasíroval.

Trnava udrela druhýkrát v 31. minúte. Po Mikovičovej strele sa kopal roh, ktorý Twardzik kopol na Griča, ktorý hlavou našiel na päťke Bamideleho a ten zblízka pridal svoj druhý gól v stretnutí.

Žilina sa snažila o reakciu cez kolmicu Gona na Jibrila, africký útočník ale mieril mimo. Útočil aj Trnava, Ristovski skúsil šťastie ranou z diaľky, aj on však mal vychýlenú mušku.

Hosťom sa podarilo skorigovať v 40. minúte, Javorček vnikol do šestnástky ako nôž maslom, vystrelil po zemi k vzdialenejšej žrdi a Rusov sa už len márne načahoval - 2:1.

Pútavý futbalový dej v prvom polčase uzavrel premárnenou šancou Žilinčan Ďuriš.

V úvode druhého polčasu sa hra odvíjala viac v strede poľa. Dôležitý moment prišiel v 58. minúte, keď sa Trnavčan Koštrna po druhej žltej karte predčasne porúčal pod sprchy.

Červeno-čierni si však aj v početnom oslabení vypracovali gólovú príležitosť. Ristovski  zakombinoval s Bukatom, ktorý zhruba z desať metrov tesne minul cieľ.

Žilina sa čoraz viac tlačila dopredu a mohla vyrovnať po akcii Iľka, ktorý ponúkol vyrovnanie striedajúcemu Bičachčjanovi, ten ale v dobrej pozícii so zakončením neuspel.

Trnava sa držala aj po hlavičke Jibrila, Rusov podržal Spartak pri pokuse Kurminovskeho z hranice šestnástky.

Nápor žlto-zelených napokon zverenci Michala Gašparíka ustáli a pripísali si štvrté tohtoročné víťazstvo.

Fortuna liga - 21. kolo:
FC Spartak Trnava - MŠK Žilina 2:1 (2:1)

Góly: 15. a 31. Bamidele Yusuf - 40. Javorček
ŽK: Koštrna, Mikovič - Fazlagič, Javorček, Kaprálik
ČK: 58. Koštrna
Rozhodovali: Marhefka - T. Somoláni, Galo
Bez divákov (pre protipandemické opatrenia)
SPARTAK: Rusov - Koštrna, Tumma, Twardzik, Mikovič - Grič, Savvidis - Cabral, Bukata, Bamidele Yusuf (67. P. Kolesár) - Ristovski (81. Olejník, 90. S. Kóša). Tréner: Gašparík ml.
ŽILINA: Petráš - Anang, Kopas, Kiwior, Javorček (78. Myslovič) - Fazlagič (78. M. Rusnák) - D. Ďuriš (66. Kurminovski), Gono, Bernát (66. Bičachčjan), Iľko (89. Kaprálik) - Jibril. Tréner: Staňo.

Pavol Staňo, tréner Žiliny: "Snažili sme sa hrať aj cez vysoký pressing Trnavy, ktorá mala z toho v úvode šance a boli sme trochu neistí. O to ide, aby sme v budúcnosti dokázali aj z takýchto ťažkých situácií vyjsť. Trnava bola dobre zorganizovaná, nevyužili sme slabšiu stránku vysokého pressingu. V momente, keď sme to chceli zmeniť, sme inkasovali zo štandardky a od toho momentu sme prebrali taktovku hry a už som spoznával svoje mužstvo. Hrali sme dobre kombinačne. V druhom polčase Trnava stratila hráča a hralo sa už viac-menej na jednu bránku, aj keď Spartak mal sporadické protiútoky. Som smutný, nemáme sa ale za čo hanbiť. Situácie sme si vytvorili, takisto súper hral výborne. Zápas splnil vysoké kritériá."

Michal Gašparík, tréner Spartaka: "Chceli sme vstúpiť do zápasu veľmi aktívne, hrať v prvom polčase vo vysokom pressingu. Zo začiatku sa nám to darilo, súpera sme dostávali pod tlak a získavali lopty. V duchu som si hovoril, že z toho musia nejaké góly padnúť. Podarili sa dva. Pribrzdil nás inkasovaný lacnejší gol. V druhom polčase sme chceli na to nadviazať, ale ukázala sa aj kvalita Žiliny, jej hráči majú výborné držanie lopty, perfektne pracujú s priestorom. Nepúšťali nás už toľko do vysokého pressingu. Po červenej karte sme sa potrebovali zorganizovať, odmakať to, odbojovať, aj  keď sme ešte aj v desiatich mohli pridať gól. Chalani si siahli na dno svojich síl, víťazstvo im patrí a je zaslúžené."