Spartak v infarktovom závere stratil vedenie a napokon v Žiline prehral

Trnavčania podali v Žiline výborný výkon z pohľadu defenzívy, paradoxne, práve chyby v zadných radoch napokon andelov stáli body.

Spartak bol v Žiline blízko k víťazstvu, napokon odišiel bez bodu. Foto: Lukáš Grinaj

Tréner Spartaka Gašparík nemohol v stretnutí na pôde Žiliny počítať so zraneným stredopoliarom Bukatom, ktorého z hry vyradili dlhšie trvajúce problémy s členkom. Príležitosť dostal od úvodu Kolesár.

Mužstvá produkovali od začiatku svižný, aktívny futbal s dobrým pohybom.

V koncovke zastavili viaceré sľubné šance v poslednej chvíli obetavým zákrokom obrancovia.

Brankárov prinútili na jednej strane k zákroku v 20. minúte Myslovič, o čosi neskôr na opačnej strane Ristovski.

Gólman Žiliny bol pozorný aj po pase Mikoviča na Bamideleho a Afričanovej následnej strele z otočky.

Brankár Rusov si zase postrážil do bránky padajúci center Ďuriša, ktorý vytesnil mimo troch žrdí.

Spartaku vyšli v prvom dejstve aj dve akcie po pravej strane, po prihrávkach z krídla ale chýbal väčší dôraz koncovke raz u Ristovskeho, raz u Bamideleho.

Prvú veľkú šancu druhého polčasu mal po Twardzikovej zlej rozohrávke Bičachčjan, Rusov ale podržal mužstvo a udrelo na opačnej strane.

Bamidele z ľavej strany poslal ideálny center do päťky, kde si nabehol Cabral a zblízka napálil loptu bez prípravy do siete - 0:1.

Žilina sa snažila o vyrovnanie, Rusov musel zasahovať po pokusoch Bičachčjana a Jibrila, po rohu tesne vedľa hlavičkoval Kiwior.

Žlto-zelení s pribúdajúcimi minútami svoj nápor stupňovali, andeli však pozorne bránili v bloku a zblokovali mnoho ofenzívnych snáh súpera.

Domáci kopali dve štandardky z hranice šestnástky, prvá škončila na múre, druhú Kopas poslal tesne nad.

Žiline sa napokon podarilo vyrovnať v 87. minúte, po sérii nevydarených odkopov išiel na vysokú loptu brankár Rusov, neudržal ju však, vypadla mu pred Jibrila a ten vyrovnal na 1:1.

Rusov sa pri zákroku zranil a do bránky musel nastúpiť Kamenár.

Na Trnavu sa v závere zosypala smola. Jendrek, ktorý debutoval v lige, dostal v nadstavenom čase druhú žltú a teda aj červenú kartu.

Rozhodnutie padlo z poslednej akcie zápasu. V piatej minúte nadstaveného času vystrelil spoza šestnástky Slebodník, Twardzik v snahe zblokovať strelu ju stečoval do protipohybu Kamenára a lopta skončila v sieti.

Žilina zvíťazila 2:1 a unikla Spartaku v tabuľke na päťbodový rozdiel.

Fortuna liga - 1. kolo nadstavbovej časti o titul:
MŠK Žilina - FC Spartak Trnava 2:1 (0:0)
Góly: 87. Jibril, 90+. vlastný Twardzik - 49. Cabral
ŽK: Ďuriš, Jibril, Gono, Slebodník - Jendrek
ČK: 90+. Jendrek (Spartak)
Rozhodovali: A. Somoláni - Hancko, Straka
Bez divákov (pre protipandemické opatrenia)
ŽILINA: Petráš - Anang, Kopas, Kiwior, Sluka (77. Goljan) - Ďuriš (63. Iľko), Gono, Myslovič (55. Slebodník)  - Bičachčjan - Kurminovski (55. Jibril), Kaprálik (55. Rusnák). Tréner: Staňo.
SPARTAK: Rusov (90. Kamenár) - Koštrna, Tumma, Twardzik, Mikovič - Savvidis - Cabral, Grič, Kolesár (73. Vlasko), Bamidele Ysusuf - Ristovski (73. Jendrek). Tréner: Gašparík.

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Trnava nevyhral v Žiline takmer desať rokov. Dnes sme to chceli zmeniť, 85 minút sa nám to darilo. Aj takýto je futbal, aj toto sa stáva. Musím si to pozrieť v televízii, dostali sme gól po smolnej situácii, zranil sa nám brankár. Druhý gól zase tečovaná lopta...  Boli sme blízko k tomu, aby sme vyhrali, dlho to bolo podľa našich predstáv.“

Pavol Staňo, tréner Žiliny: „V prvom polčase sme trochu zmenili rozostavenie. Aj keď sme nemali až toľko vyložených šancí, ako by sme chceli, ale držali sme súpera na jeho polovici. Trnavčania hrozili po štandardkách, z kontier, ale na druhej strane, to ich stálo množstvo síl a na konci zápasu podľa mňa práve toto rozhodlo. Pri šanciach nám chýbalo trochu šťastia ale išli sme za gólom. Prišlo to napokon v poslednej akcii zápasu, o to je to ale krajšie a víťazstvo viac chutí. Veľmi nám záležalo na zápase, v Trnave sme z rôznych okolností prehrali. Teraz sme strašne chceli vyhrať, podarilo sa a sme šťastní.“