V trnavskej automobilke Stellantis sa dohodli na novej kolektívnej zmluve

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 10.5.2021
https://www.trnavskyhlas.sk/c/30398-v-trnavskej-automobilke-stellantis-sa-dohodli-na-novej-kolektivnej-zmluve/v-trnavskej-automobilke-stellantis-sa-dohodli-na-novej-kolektivnej-zmluve/

Dali sme prednosť dobrej budúcnosti pred neistotou, skonštatoval po dohode s odborármi generálny riaditeľ automobilky Martin Dzama.

Ilustračné foto: Ján Král

 

Vedenie trnavskej automobilky Stellantis Slovakia sa dohodlo s odborovou organizáciou OZ KOVO na znení kolektívnej dohody s platnosťou na štyri roky.

 

Generálny riaditeľ automobilky Martin Dzama dohodu označil za dôležitý krok k zvyšovaniu konkurencieschopnosti a vyššej šanci na získavanie nových investícií. Kolektívne vyjednávanie začalo ešte v júli minulého roku, malo pätnásť kôl.

 

Dohoda v prvých dvoch rokoch kladie podľa hovorcu automobilky Petra Šveca dôraz na zvyšovanie individuálnej výkonnostnej prémie a garancií pre zamestnancov. V ďalších dvoch rokoch bude nasledovať aj zvýšenie základných miezd zamestnancov automobilky.

 

„Už v tomto roku stúpne individuálna prémia o 10 eur a v roku 2022 o 30 eur mesačne,“ konkretizoval Švec.

 

Základ mesačnej mzdy sa v roku 2023 zvýši o 50 eur, v roku 2024 o 40 eur a dohodnuté je podľa Šveca aj zvýšenie individuálnej výkonnostnej prémie v roku 2024 o desať eur mesačne.

 

V posledných dvoch rokoch platnosti kolektívnej dohody bude výška vyplateného podielu závislá od výsledkov skupiny a trnavského výrobného centra.

 

„Spoločná dohoda prinesie dlhodobú sociálnu aj ekonomickú stabilitu a je výrazom našej spoločnej zodpovednosti. Pre zamestnancov v tom, že mzdový nárast je rovnováhou kolektívneho a individuálneho odmeňovania za výkon. Pre zamestnávateľa zvyšuje priestor pre plánovanie. Dali sme prednosť dobrej budúcnosti pred neistotou,“ skonštatoval Martin Dzama.


V oblasti flexibility bolo dohodnuté, že automobilka pokračuje v režime konta pracovného času pre tri zmeny počas týždňa, konto bude zavedené aj pre víkendovú zmenu, do platnosti vstúpia nové limity a platiť bude s trojmesačným vyúčtovacím obdobím.

 

Spoločnosť Stellantis vznikla v januári tohto roku spojením skupín Fiat Chrysler Automobiles FCA a Groupe PSA, jej súčasťou je aj trnavská automobilka.

(pm)

 

prispievatelia | 2.4.2021 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk