Záujem o tepelné čerpadlá na Slovensku je druhý najvyšší v Európe

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 25.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/30422-zaujem-o-tepelne-cerpadla-na-slovensku-je-druhy-najvyssi-v-europe/zaujem-o-tepelne-cerpadla-na-slovensku-je-druhy-najvyssi-v-europe/

Škandinávia je oblasťou prvého masívneho rozšírenia tepelných čerpadiel, kde sa obnoviteľné zdroje podieľajú na celkových dodávkach tepla domácnostiam z viac ako 90 %. Krajiny ako Švédsko, Nórsko či Dánsko dnes udávajú trendy, ktoré si postupne osvojujú ďalšie európske krajiny, vrátane Slovenska.

Ilustračné foto: shutterstock.com

 

Málo známym faktom je, že Slovensko patrí medzi najrýchlejšie rastúce trhy s tepelnými čerpadlami v celej Európe.

 

Čo do počtu predaných kusov na 100 domácností, Slovensko je na pomyselnom rebríčku na druhom mieste s medziročným nárastom 46,7 % za Litvou, kde počet predaných kusov čerpadiel rastie medziročne o 73,5 %.

 

Tuzemské domácnosti tak doháňa "dlh" z predchádzajúcich desiatok rokov a postupne stíhajú domácnosti zo západnej Európy, ktoré si tepelné čerpadlá osvojujú už od 70. rokov minulého storočia.

 


Medziročný vývoj počtu predaných kusov tepelných čerpadiel (normované na 100 domácností)

Zdroj: www.ehpa.org, dáta k roku 2018


Tuzemské domácnosti so svojimi preferenciami približujú trhom ako Nemecko, Švajčiarsko, Holandsko, Belgicko a pod., tieto krajiny najčastejšie volia tepelné čerpadlá vzduch/voda a zem/voda, ktoré:


- okrem tepla dokážu zabezpečiť lacno a spoľahlivo aj teplú vodu,


- dokážu fungovať spoľahlivo ako samostatný zdroj tepla, aj pri vonkajších teplotách pod -15 °C,


Na druhú stranu, v Škandinávii stále prevládajú tepelné čerpadlá vzduch/vzduch, ktoré sú vhodné pre domácnosti:

 

- nevyžadujúci ohrev teplej vody,


- akceptujúci fakt, že tepelné čerpadlo nemusí byť v teplotách hlboko pod bodom mrazu schopnosť dodať lacno dostatok tepla,


- preferujúci nízku obstarávaciu cenu pred nízkymi prevádzkovými nákladmi, to keď pri teplotách hlboko pod bodom mrazu výrazne rastú náklady na vyrobenú elektrickú energiu.


Pozn. rozšírenie tepelných čerpadiel vzduch/vzduch v severnej a západnej Európe napomáhajú aj nižšie ceny elektrickej energie pre majiteľov týchto zariadení, z tohto dôvodu mohli mať tamojšie domácnosti nižšiu motiváciu voliť zdroj tepla s vyššími obstarávacími nákladmi a nižšími prevádzkovými nákladmi.


Viac o výhodách a nevýhodách jednotlivých typov tepelných čerpadiel sa dozviete na tejto stránke: https://www.ivt.sk/sk/typy-tepelnych-cerpadiel

 

Zdroje: https://www.dw.com/de/

reklamný článok | 7.4.2021 | Dom a záhrada | https://www.trnavskyhlas.sk