Derby pre Spartak! Andeli po oduševnenom výkone vyhrali na Slovane

Futbalisti Spartaka zvíťazili v derby na pôde bratislavského Slovana 2:1. Bíli andeli podali výborný výkon, eliminovali silné stránky belasých a aktívnym futbalom dosiahli na prestížne ligové víťazstvo.

Spartakovci sa tešia z gólu do siete Slovana. Foto: Lukáš Grinaj

Futbalistov Spartaka vyprevádzali na derby stovky fanúšikov, na Kollárovej ulici pri trnavskom štadióne horeli bengálske ohne a ľudia skandovali na slávu klubu.

Možno aj táto hecovačka pomohla hráčom Trnavy k oduševnenému výkonu, ku ktorému sa vypli od úvodných minút.

Lídra tabuľky sa nezľakli a už v prvej minúte sa dostali k zakončeniu, Bamidele ale netrafil dobre loptu.

V 12. minúte boli Trnavčania za svoju aktivitu odmenení. De Kamps fauloval Vlaska, ten zahral priamy kop na zadnú žrď, Twardzik vracal loptu do päťky na Ristovskeho, pred ktorým ju ale stečoval do vlastnej bránky nechtiac Božikov.

Spartak pokračoval v aktívnej hre, súpera napádal vysoko a dôrazne už pri rozohrávke a nenechával belasým voľný priestor.

Slovan si napriek tomu vypracoval niekoľko príležitostí. De Marco mieril z priameho kopu z nebezpečnej vzdialenosti vysoko nad, dve nepresné zakončenia predviedol Henty, Strelcov tečovaný priamy kop vyrazil Takáč.

V 36. minúte Twardzik získal loptu na polovici Slovana, vymenil si loptu s Cabralom, rýchlu akciu zakončil pokusom nad bránku.

V závere prvého dejstva ešte musel Greif likvidovať nie príliš razantný pokus Griča.

Červeno-čierni pokračovali vo vysokom pressingu aj po zmene strán. Vlasko v 50. minúte zobral loptu de Marcovi pri šestnástke Slovana, posunul Cabralovi, ten Ristovkemu, no jeho strelu zblokoval obranca domácich.

Zakrátko mal Slovan obrovskú šancu, po autovom vhadzovaní predĺžil Strelec na päťku nepokrytému Hentymu, skvelý zákrok ale vytiahol brankár Takáč a nohou zakončenie útočníka domácich vyrazil.

Takáč podržal mužstvo aj po akcii Strelca a jeho nepríjemnej rane.

Udrelo na opačnej strane. Nono nedovolene zastavil Ristovskeho, priamy kop asi zo 17 metrov si postavil Savvidis, najprv trafil múr, no odrazenú loptu nekompromisne napálil pod brvno - 0:2!

Tréner Slovana poslal na ihrisko štyroch čerstvých hráčov, belasí sa však naďalej proti koncentrovanej obrane Trnavy presadzovali len veľmi ťažko.

Po štandardkách pohrozili Strelec i Abena, Daniel po odrazenej lopte zo šestnástky zvolil v zakončení namiesto rozumu silu.

Domáci sa dočkali až v 84. minúte. Savvidis v snahe odvrátiť loptu v šestnástke nešťastne zahral rukou, rozhodca Gemzický ukázal na biely bod a Ratao sa z penalty nepomýlil.

Záverečný nápor Slovana postavili andeli pozornou defenzívou len do platonickej roviny a cenné víťazstvo v derby 2:1 si ustrážili.

Fortuna liga - 5. kolo nadstavbovej časti - skupina o titul:

Slovan Bratislava - Spartak Trnava 1:2 (0:1)
Góly: 83. Ratao (pen) - 12. vlastný Božikov, 65. Savvidis
ŽK: De Kamps, De Marco - Bamidele, Vlasko, Kóša, Grič
Rozhodovali: Gemzický - Poláček, Jekkel. VAR: Očenáš, Ferenc
Bez divákov (pre protipandemické opatrenia)
SLOVAN: Greif - Medveděv, Abena, Božikov, De Marco - Nono (68. Rabiu), De Kamps - Čavrič (68. Daniel), Strelec, Moha (71. Ratao) - Henty (71. Ožbolt). Tréner: Milanič.
SPARTAK: Takáč - Koštrna, Kóša, Twardzik, Mikovič - Savvidis - Cabral (90. Yao), Grič, Vlasko (85. Benovič), Bamidele Yusuf (80. Tsaousis) - Ristovski. Tréner: Gašparík ml.

Hlasy trénerov (zdroj RTVS)
Michal Gašparík, tréner Spartaka: "To, ako nás vyprevádzali fanúšikovia na zápas, bolo perfektné a veľmi nás to nakoplo. Pridal sa k tomu pekný výsledok z trávnika. Slovan má jednoznačne lepšie individuality, ale my máme lepší tím. A dnes vyhral lepší tím. Prvý gól zo štandardky nám strašne pomohol, Slovan vrhol všetk sily do útoku, my sme sa to snažili vykrývať v strednom bloku, chalani boli na to dobre pripravení a veľmi dobre to plnili. Podarilo sa nám eliminovať silné stránky Slovana. V druhom polčase už nemali šance, až prišla penalta a hektický záver. Ustáli sme to, škoda, že niektoré protiútoky sa dali lepšie dotiahnuť. Pri penalte to bola trošku asi chyba komunikácie, boli tam dvaja hráči, ale to sa stáva pri futbale, ale Savvidis dal pekný gól ľavačkou. Pre hráča a trénera je derby iné. Na záver by som oveľa radšej vybehol ako hráč, je to omnoho ľahšie, ako stáť za čiarou a tŕpnuť."

Darko Milanič, tréner Slovana: "Sme sklamaní, prehrali sme derby. Očakávali sme lepšiu kvalitu našej hry, chýbalo mi viacero vecí z našej strany. Snažili sme sa hrať, ale nevychádzali nám zámery. Nezískavali sme druhé lopty, nevyhrávali súboje, nedarili sa nám prechody do útokov, nemali sme ani potrebné šťastie. V druhom polčase sme sa snažili tlačiť, ale nenašli sme cestu na dobrú defenzívu Trnavy. Musíme pokračovať v práci, máme pred sebou ešte päť zápasov, máme šancu o týždeň napraviť boj o titul."