Camusova kniha Mor upozorňuje, že pandémia sa môže týkať aj myslenia

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.6.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/30649-camusova-kniha-mor-upozornuje-ze-pandemia-sa-moze-tykat-aj-myslenia/camusova-kniha-mor-upozornuje-ze-pandemia-sa-moze-tykat-aj-myslenia/

V spolupráci s Knižnicou Juraja Fándlyho v Trnave prinášame ďalší literárny tip.

Pavol Tomašovič predstavuje knihu Mor. Reprofoto: KJF

 

Májové lúče slnka prinášajú nie len teplo, ale i nádej,  že šírenie koronavírusu sa zastaví. Dlhodobá absencia stretnutí i kultúrnych podujatí chýba mnohým z nás a aj preto s oteplením ožili aj parky a ulice.

 

Ak však chceme naplno prežiť stretnutia i podujatia mali by sme si z predchádzajúceho roka zobrať aj ponaučenie.

 

V tomto kontexte, ako i v súvislosti s nosením rúšok ponúkame inšpiráciu knihy nositeľa Nobelovej ceny Alberta Camusa Mor.

 

Jedna z postáv tejto knihy  porozumela, že mikrób je prirodzený a každý z nás nesie v sebe jeho potenciál. Tak je to aj vo svete slov a myslenia, musíme si priznať, že každý z nás nesie v sebe mikrób sklamania, hnevu i nedôvery.

 

Mikrób, ktorý, keď sa rozšíri, zamorí nielen nás, ale i okolie a celú krajinu.

 

Ak chceme byť súčasťou zdravej spoločnosti, ak nám ide o prostredie krajiny s dobrými ľudskými vzťahmi, priateľstvami i spravodlivými dohodami, bude dôležité uvažovať o tom, čo okolo seba šírime.

 

V prípade pokojného a úprimného hľadania, pomoci, spolupatričnosti a lásky nie je dôležitá prevencia.

 

No pri hľadaní viny u druhých, pri rezignácii, hneve a nenávisti by sme si mali nasadiť rúško tak, aby z nás nevyšiel ani jeden mikrób.

 


PAVOL TOMAŠOVIČ

prispievatelia | 14.5.2021 | Slovom proti vírusom | https://www.trnavskyhlas.sk