Mestskí policajti sú v uliciach Trnavy už tridsať rokov

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 20.4.2024
https://www.trnavskyhlas.sk/c/30805-mestski-policajti-su-v-uliciach-trnavy-uz-tridsat-rokov/mestski-policajti-su-v-uliciach-trnavy-uz-tridsat-rokov/

Mestské zastupiteľstvo v Trnave zriaadilo mestskú políciu oficiálne 1. apríla 1991, reálne začala fungovať v júni 1991.

Mestská polícia v jarných mesiacoch okrem iného kontrolovala dodržiavanie protipandemických nariadení. Foto: Pavol Machovič

 

Mestskí policajti sú súčasťou Trnavy už rovných tridsať rokov. Do ulíc mesta sa prvýkrát dostali v júni 1991. Vtedy ich bolo spolu s prvým náčelníkom Igorom Kelešim dvanásť, v začiatkoch slúžili len cez deň.

 

Z pôvodnej zostavy zostali uniforme mestského policajta verní už len dvaja – Vladimír Baričič a Róbert Vrábel.

 

Začiatky Mestskej polície v Trnave boli poznačené hlavne tým, že neexistovala žiadna legislatíva pre túto činnosť, skromné bolo aj technické vybavenie a chýbali aj akékoľvek skúsenosti s fungovaním takýchto zložiek.

 

Prvé roky si policajti museli vystačiť s ojazdeným autom.

 

„Na začiatku to bola ojazdená volga, potom Škoda 1203, neskôr ojazdená Lada alebo Škoda 120,“ s úsmevom spomína terajší náčelník Ivan Ranuša, ktorý je v tridsaťročnej histórii trnavskej mestskej polície jej druhým náčelníkom.

 

Postupne sa menili aj požiadavky na prácu mestských policajtov, ktorých ľudia v prvých rokoch volali čierni šerifovia.

 

Prvé roky mali viac roboty s verejným poriadkom nielen v uliciach, ale aj v reštauráciách a baroch. Boli to tie divokejšie deväťdesiate roky.

 

Postupne sa im dostávalo čoraz viac povinností v súvislosti so statickou dopravou, teda parkovaním.

 

„To, že robíme veľa dopravy je vec spoločenskej objednávky a toho, že Policajný zbor z tejto problematiky postupne vycúval. Situácia v statickej doprave je taká, že ju treba riešiť a zostalo to na nás,“ vysvetlil Ranuša. Dodal, že to pre policajtov nie je vôbec príjemná činnosť.

 

Aj do činnosti mestskej polície výrazne zasiahla v minulom roku pandémia ochorenia COVID-19.

 

Na jednej strane zostali na istý čas ulice aj podniky vyľudnené, na druhej strane bolo treba služby riešiť tak, aby nezostali paralyzované celé zmeny mestských policajtov v prípade výskytu ochorenia v kolektíve.

 

Neskôr pribudla asistencia pri testovaniach a očkovaniach.

 

V súčasnosti v mestskej polícii podľa Ivana Ranušu pracuje 68 ľudí, v tom sú zarátaní aj zamestnanci chránenej dielne, ktorí sledujú kamerový systém.

 

Podľa neho by bolo dobré posilniť tento stav ešte o osem ľudí do hliadkovej činnosti, teda o dvoch na každej zmene.

 

Nájsť nového kolegu však v súčasnosti nie je jednoduché. Kým v minulosti chodili ročne desiatky žiadostí o prijatie za príslušníka mestskej polície, dnes chodia skôr výnimočne.

 

Po fyzických previerkach a psychotestoch často niet z koho vyberať.

 

„Človek, ktorý sa rozhodne byť policajtom, tak v prvom rade volí Policajný zbor, kde má množstvo možností pre svoj kariérny rast. V mestskej polícii je možnosť postupu z ulice niekde inde veľmi limitovaná,“ hovorí Ranuša.

 

Okrem toho trh práce ponúka pre mladých ľudí veľa iných možností zamestnania.

 

Aj keď Mestská polícia v Trnave má 30 rokov, terajší mestskí policajti nie sú prví, ktorí sa starajú o verejný poriadok v meste.

 

Trnava získala v roku 1238 právo trestať zločincov a rozhodovať o mučení, popravách a ďalších trestoch.

 

O rok neskôr mestská rada zvolila prvého kapitána mestskej stráže, ktorý mal právo vyberať mestských strážnikov aj mestského kata.

 

Títo predchodcovia dnešných mestských policajtov fungovali v Trnave až do roku 1948.

(pm)

prispievatelia | 9.6.2021 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk