Športovanie v prírode odbúra stres a zlepší kondíciu 

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 8.8.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/31230-sportovanie-v-prirode-odbura-stres-a-zlepsi-kondiciu/sportovanie-v-prirode-odbura-stres-a-zlepsi-kondiciu/

Potrebujete si vyvetrať hlavu, odbúrať stres a zlepšiť náladu? Pohyb posilňuje imunitu, dodáva energiu a prispieva k optimálnej hmotnosti. Turistika a cyklistika predlžuje aktívny vek, oba športy sú vhodnou prevenciou pred mnohými civilizačnými chorobami. 

Ilustračné foto: dreamstime.com

Aj vy patríte do stále sa rozrastajúcej veľkej rodiny turistov a cyklistov? Cyklistické výlety do prírody dnes môžu vďaka kvalitným detským sedačkám na bicykel absolvovať aj rodiny s celkom malými deťmi.

 

Detská sedačka na bicykel sa umiestňuje buď vpredu, alebo vzadu, pričom predná sedačka je určená pre deti s hmotnosťou do pätnásť kilogramov a zadná sedačka je určená pre deti s hmotnosťou do dvadsaťdva kilogramov.

 

Je to dobrá správa, že dnes môžu rodičia so svojimi potomkami chodiť do prírody nielen ako turisti, ale aj ako cyklisti už od útleho detstva.  

 

 

Oblečenie a obuv 

Horské prostredie je nevyspytateľné, preto pri cyklistických i turistických výletoch je potrebné pripraviť sa aj na náhle zmeny počasia.

 

K exteriérovým športom nevyhnutne patrí sledovanie predpovede počasia a správna voľba oblečenia. Pri športovaní v horskom prostredí je dôležité oblečenie vrstviť.

 

Ideálne je zvoliť viacero vrstiev, ktoré si môže športovec obliecť a vyzliecť podľa potreby. Vhodné oblečenie a turistická obuv je základom pre každého turistu.

 

A nezáleží na tom, či je začiatočník alebo pokročilý turista. Salewa obuv zaručí nohám pohodlie aj na nerovnom povrchu a stabilitu aj v náročnom teréne.

 

Investícia do kvalitnej turistickej obuvi sa vyplatí. Otlak na nohe ešte nikdy nikomu chôdzu neuľahčil, zato kvalitné turistické topánky áno.

 

Okrem náhradného oblečenia si na cyklistické a turistické výlety do batoha však pribaľte aj malé občerstvenie a dostatok tekutín. Nezabudnite na pokrývku hlavy, krém s ochranným faktorom a slnečné okuliare. 

 

 

Doprajte si pohodlie 

Aj športovec si môže pri fyzickej aktivite dopriať pohodlie. Turistická výbava nie je záležitosťou len pre profesionálov - práve naopak.

 

Je dôležité, aby si aj menej skúsení turisti zadovážili nielen vhodné oblečenie a obuv, ale aj športové potreby, ktoré im pomôžu túry lepšie zvládať.

 

Začiatočníci obvykle nemajú dostatočnú kondíciu a často nie sú pripravení na špecifické podmienky, ktoré sú pre hory typické. Dobrú službu im preukážu turistické palice.

 

Trekkingové palice sú vhodné pre skúsených i pre fyzicky menej zdatných turistov. Vďaka nim sa pri chôdzi zapájajú všetky svaly v tele rovnomerne a keď turista kráča vo vystretej pozícii, efektívnejšie zapája do činnosti nielen ruky, ale aj pľúca.

 

A turistické palice sú skvelým pomocníkom aj na udržanie rovnováhy v nerovnom teréne.

reklamný článok | 17.8.2021 | Tipy na výlet | https://www.trnavskyhlas.sk