Galbavý sľubuje, že v prípade zvolenia za primátora Trnavy navrhne nižšie dane

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 7.6.2023
https://www.trnavskyhlas.sk/c/31562-galbavy-slubuje-ze-v-pripade-zvolenia-za-primatora-trnavy-navrhne-nizsie-dane/galbavy-slubuje-ze-v-pripade-zvolenia-za-primatora-trnavy-navrhne-nizsie-dane/

Jeho zámerom je nastaviť takú výšku dane z nehnuteľností, ktorá nebude obyvateľov „vyháňať” z mesta za lacnejším bývaním či priestorom pre ich podnikanie. Sadzbu, ktorú by navrhol, zatiaľ nespresnil.

Marián Galbavý sa postavil pred novinárov s verejným prísľubom, že navrhne zníženie dane z nehnuteľností. FOTO: tok

 

Advokát Marián Galbavý by v prípade zvolenia na post primátora Trnavy navrhol mestskému zastupiteľstvu zníženie sadzieb dane z nehnuteľností. Galbavý trvá na tom, že razantné zvýšenie tejto dane v Trnave v roku 2019 bola chyba.

 

Zvýšenie sadzieb spôsobilo podľa neho problémy predovšetkým podnikateľom, pretože im zásadne narástli náklady, ktoré súvisia s nehnuteľnosťami. Aké sadzby dane by navrhol, ak by bol zvolený za primátora, na tlačovej besede nespresnil.

 

„Mojím zámerom je nastaviť výšku dane z nehnuteľností, ktorá nebude obyvateľov vyháňať z nášho mesta za lacnejším bývaním či priestorom pre ich podnikanie. Primeraná výška dane bytových i nebytových priestorov je lákavá aj pre ľudí, ktorí chcú svojou podnikateľskou činnosťou mesto posúvať vpred,“ povedal Galbavý, ktorý svoju kandidatúru na post primátora Trnavy vo voľbách v roku 2022 ohlásil už v máji

 

Trnava od 1. januára 2020 zvýšila daň za byty z 35 centov na jedno euro za meter štvorcový, za priestory na podnikanie z 3,50 na 5 eur za meter štvorcový a miernejšie išli hore aj niektoré ďalšie sadzby. Z daní tak samospráva získala každý rok o 3,7 milióna eur viac.

 

„Mesto má s daňami hospodáriť efektívne. V takom prípade nemusí byť sadzba daní až na hornej hranici,“ dodal terajší mestský poslanec Galbavý, ktorý v roku 2019 za zvýšenie miestnej dane nehlasoval.

 

Proti zvýšeniu daní spustili začiatkom roku 2020 aj petíciu, ktorú podporilo viac ako 3 200 ľudí, trnavské mestské zastupiteľstvo ju zobralo na vedomie, ale sadzby dane nezmenilo.

 

Kandidatúru na primátora Trnavy v ďalších komunálnych voľbách potvrdil na sociálnej sieti aj terajší primátor Peter Bročka. Voľby primátorov, starostov a poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev sa budú konať koncom roka 2022.

SITA

prispievatelia | 8.10.2021 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk