Spartak udrel v Žiline v samom závere, prelomil čakanie na víťazstvo pod Dubňom

Andeli vyhrali na ihrisku MŠK Žilina ligový zápas po viac ako desiatich rokoch.

Spartakovec Bamidele v súboji so Žilinčanom Rusnákom. Foto: Lukáš Grinaj

Spartakovci pricestovali do Žiliny bez potrestaného Jonesa a zranených Cabrala, Vlaska, Kóšu a Tummu. Na hrote dostal prednosť pred Ristovskim tentoraz Boateng. Koštrna, ktorý sa vrátil po chorobe, zostal ešte na lavičke.

Problémy so zostavou museli riešiť tiež Žilinčania. Pozitívne testy na koronavírus vyradili z hry viacero hráčov základnej zostavy ako aj trénera Petra Černáka, ktorého zastúpil na lavičke Ivan Belák.

Prvú strelu na bránku vyslal už v tretej minúte z tridsať metrov Bičachčjan, Takáč loptu do siete nepustil.

Potom sa dlho nič zaujímavé nedialo, hra sa odvíjala medzi šestnástkami. Zaujal iba nepresný pokus Bičachčjana. Andeli pohrozili ib zo štandardky, Bamidele však hlavičkoval z ofsajdovej pozície.

Andeli však ohrozili žilinskú bránku v závere prvého polčasu. Najprv Procházka našiel na prvej žrdi Boatenga, ghanský útočník však tesne minul. Vzápätí Mikovič vyzval ku skórovaniu Griča, jeho hlavičku však nešťastne zblokoval spoluhráč Bamidele.

Ďalším centrom našiel Mikovič v šestnástke Boatenga, ten však hlavičkoval nedôrazne a nepresne.

V samom závere prvej štyridsaťpäťminútovky našiel Fazlagič kolmicou medzi stopérmi Jibrila, lenže žilinský hrotový útočník si neprebral loptu dobre a Takáč mu vybehnutím šancu zmaril.

Žilinčania cez prestávku spravili dve zmeny v zostave a prešli na rozostavenie so štyrmi obrancami.

Druhé dejstvo otvorila prudká ale aj nepresná rana aktívneho Bičachčjana z hranice šestnástky.

Ďalekonosnými pokusmi neuspeli ani Kopas a Jánošík.

Trnava pohrozila v 57. minúte, Iván ustál súboj v strede ihriska, Grič odcentroval na zadnú žrď, kde pálil z prvej Bamidele, lenže nenašiel cieľ.

Potom dvakrát podržal Spartak brankár Takáč. Najprv vyrazil Iľkove zakončenie a po následnom rohu reflexívne zastavil aj loptu, ktorú Savvidis nešťastne tečoval v súboji na vlastnú bránku. Takáč si udržal čisté konto aj po pokuse Mysloviča.

Keď to už vyzeralo na deľbu bodov, udrela Trnava. Kopas fauloval pred šestnástkou Ristovskeho, z priameho kopu trafil Savvidis do brvna a odrazenú loptu doklepol hlavičkou do siete Bukata - 0:1.

Žilina ešte mohla vyrovnať, po kombinačnej akcii Bičachčjan trafil tesne vedľa.

Spartak prelomil desaťročné čakanie na víťazstvo pod Dubňom, v tabuľke si udržal druhé miesto.

Fortuna liga - 17. kolo:
MŠK Žilina - Spartak Trnava 0:1 (0:0)
Gól: 90. Bukata
ŽK: Fazlagič - Bukata
Rozhodovali: Glova - Bednár, Poláček
bez divákov (pre protipandemické opatrenia)
ŽILINA: Belko - Aremeyaw (46. Myslovič), Kopas, Anang - Rusnák, F. Mráz (46. Iľko), Fazlagić, D. Javorček - Jánošík, Jibril (75. Jambor), Bičachčjan. Tréner: Belák.
SPARTAK: Takáč - Procházka, Škrtel, Twardzik, Mikovič - Savvidis - Iván (72. Ristovski), Grič, Bukata (90.+ Koštrna), Bamidele Yusuf - Boateng (83. Ramadan). Tréner: Gašparík.

Pohľad trénerov

(zdroj TV Dajto)

Michal Gašparík, tréner Spartaka: "Verili sme, že vyhráme, ako tréner som to cítil. Celý týždeň sme to chalanom hovorili, na príprave aj cez polčas, že toto je ten deň, keď zlomíme desať rokov a zvíťazíme tu. Nakoniec ako sme tu minule mali v závere smolu, tak sa nám to teraz s kúskom šťastia odrazilo a dali sme víťazný gól. V 75. minúte som na lavičke hovoril, že kto dá gól, vyhrá. K tomu to celé smerovalo. Snažili sme sa elimninovať silné stránky Žiliny, veľa šancí súper nemal, možno sme mali aj o trochu vyloženejšie šance. Vypracovali sme si dve - tri, ktoré sme nedotiahli, hrozili sme zo štandardiek. Remíza by asi bola spravodlivá, ale mali sme kúsok šťastia."

Ivan Belák, asistent trénera Žiliny: "Určite nás to veľmi mrzí, dnes sme si nezaslúžili prehrať a hlavne nie takýmto gólom. Podľa môjho názoru nemusela gólu predchádzať štandardka, ale bohužiaľ, s tým už nič neurobíme. Súper to potrestal. Zápas bol vyrovnaný, v prvom polčase mal súper dve nedotiahnuté situácie, po zmene strán my. Pohrozili nám dvakrát po našich chybách pri rozohrávke, ale v podstate sa do zakončení nedostávali. Remízový zápas, škoda, že s takýmto vyvrcholením... Trnavčania majú hru postavenú na kvalitnej defenzíve a dobrej organizácii, ťažko sa tam dostáva. Keď sa nám to aj podarilo, nemali sme šťastie."