Bude Trnava prvým nefajčiarskym mestom? Merače zaregistrujú aj šnicle!

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 18.8.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/3234-bude-trnava-prvym-nefajciarskym-mestom-merace-zaregistruju-aj-snicle/bude-trnava-prvym-nefajciarskym-mestom-merace-zaregistruju-aj-snicle/

Občianska iniciatíva Parva Roma Tabakless poslala radnici návrh na vyhlásenie historického jadra za nefajčiarsku zónu. Ak zastupiteľstvo podnet schváli, má nasledovať ďalší krok a v pamiatkovej rezervácii vymedzenej hradbami sa možno nebude fajčiť dokonca ani v bytoch.

Keďže samospráva nemôže zasahovať do súkromného vlastníctva, navrhuje iniciatíva motivovať majiteľov tzv. tabaklesovými bonusmi. Rodina, ktorá si nechá namontovať do všetkých miestností v byte vrátane záchoda merače nikotínu a preukáže mesačnú hodnotu škodlivín nula, by mala dostať voľný vstup do športových a rekreačných zariadení v správe Mesta. Ostáva už len vyriešiť problém, že existujúce merače reagujú okrem cigariet aj na splodiny z vyprážaných rezňov, fašírok a syra. Predstavitelia Tabaklessu však už majú riešenie. Navrhujú, aby sa obyvatelia centrálnej mestskej zóny týchto jedál zriekli a prešli na dusenú zeleninu.
Ak bude mať iniciatíva úspech, rozšíri svoj návrh aj o zákaz kašľania, kýchania a pľuvania. Obmedzenia ďalších biologických potrieb sú zatiaľ iba v rovine úvah, ale iste si každý domyslí, aké toxické plyny ešte môžu prichádzať do úvahy.
 

Benjamín Škreko | 11.9.2011 | Fáma | https://www.trnavskyhlas.sk