Spartak postúpil v pohári! V Žiline vyhral v penaltovej dráme

Tretí pohárový zápas za sebou medzi Žilinou a Spartakom rozhodovali až penalty. Stalo sa tak v rokoch 2014, 2019 a teraz 2022. Do tretice boli úspešnejší Trnavčania.

Trnavský Kozak (v bielom) v súboji so žilinským Ďurišom. Foto: Lukáš Grinaj

Nefutbalovo zvolený čas na stredu o 14-tej hodine limitoval aj divácku návštevu. Do hľadiska si našlo cestu vzhľadom na okolnosti iba 684 divákov, medzi nim zhruba 50 z Trnavy. Šláger štvrťfinále by si zaslúžil lepšiu kulisu, žiaľ, i takto sa robí na Slovensku futbal.

Zápas začala Trnava aktívne, do ôsmej minúty si vypracovala štyri šance. Najprv Olejník priťukol do šestnástky Azevedovi, ktorý prinútil Petráša prvýkrát zasahovať.

Krátko na to si zbehol na pas do pokutového územia Bolaji a jeho pokus o center skončil na žilinskom brvne.

Olejníkova tečovaná strela končila mimo bránky a po centri z ľavej strany bol po Procházkovej hlavičke opäť pozorný Petráš.

Po úvodnom nápore Trnavy sa hra viac vyrovnala. Žilinčania prvýkrát roztlieskali domáce publikum v 20. minúte. Jedovka Rusnáka spoza pokutového územia preletela tesne vedľa spojnice trnavskej bránky.

Trnavu mohol poslať do vedenia Grič, na jeho krížnu jedovku ale Petráš dobre zareagoval.

V 35. minúte dostal pas za Bolajiho chrbát Kaprálik, s prípravou strely sa nerozpakoval, napokon išla nad.

Tréner Spartaka Gašparík cez polčas urobil dve zmeny. Stiahol oboch krídelníkov Azeveda i Kozaka a na plochu poslal čerstvého Ivána s Bamidelem.

Druhé dejstvo otvoril nepríjemný center do trnavskej šestnástky, Paur ešte loptu hlavou šuchol, Takáč našťastie stihol reflexívne zakročiť.

Potom skúšal šťastie z diaľky Slebodník, Takáčovi stačilo kontrolovať loptu letiacu vedľa žrde.

Na opačnej strane mal po spolupráci Ivána s Olejníkom príležitosť Bamidele, po nedôraznej koncovke afrického krídelníka vynikol Petráš.

V ďalšom priebehu zápasu to bol skôr boj medzi šestnástkami,  vyložené šance sa nerodili a a tak zápas po bezgólovej remíze dospel do penaltového rozuzlenia.

Na ihrisko sa dostal aj mladý Ujlaky, ktorý nahradil Tummu. Ten musel opustiť trávnik po zrážke hlavami s Owusuom.

Žilinačania tesne pred jedenástkami vystriedali brankára, namiesto Petráša prišiel medzi tri žrde Belko.

Nepomohlo, jedenástkový rozstrel spartakovci zvládli excelentne. Nepomýlili sa Bukata, Savvidis, Iván ani Procházka, Takáč chytil penaltu Slebodníkovi, Iľko trafil tyč a do siete trafil iba Kopas.

Do semifinále Slovnaft Cup-u postúpil Spartak.

Diváci: 684
ŽILINA: Petráš (90. Belko) - Rusnák, Kopas, Nemčík, Anang (81. Owusu) - Gono (71. Iľko), F. Mráz, Slebodník - Kaprálik (71. Jánošík), Paur (80. Sukisa Mashike), Ďuriš. Tréner: Černák.
SPARTAK: Takáč - Koštrna, Čurma, Tumma (90. Ujlaky), Bolaji - Savvidis, Procházka - Azevedo (46. Iván), Grič (71. Bukata), Kozak (46. Bamidele Yusuf) - Olejník (71. Ristovski). Tréner: Gašparík.

Michal Gašparík, tréner Spartaka: "Od prvej minúty sme hrali aktívne, snažili sme sa v úvode prvého polčasu zobrať držanie lopty, v ktorom je Žilina silná. Haprovala nám koncovka, inak však bol prvý polčas podľa našich plánov. Boli sme nebezpeční, aktívni, pressingom sme súperovi robili problém. V druhom polčase nás Žilina trochu zatlačila, ale najväčšiu šancu zápasu sme mali opäť my. Bamidele musí také príležitosti riešiť lepšie. Po postupe nám neprekáža, že sme góly v riadnom hracom čase nedali. Pripravovali sme sa aj na penalty a to nám vyšlo. Vždy sú penalty aj o šťastí, dva dni sme sa však na túto možnosť chystali. Včera sme vymysleli na hráčov na tréningu, že sa dostali pod tlak pri ich kopaní. Videli sme na športtesteri, že tep im vyskakoval. Dostali sme tak hráčov dostať pod nápor, v akom boli aj dnes a dnes to zúročili. Chladnokrvne penalty premieňali. Náš brankár Takáč bol zároveň dokonale pripravený, vedeli sme, kam to hráči kopú a vždy to vystihol. Preto sme postúpili."

Peter Černák, tréner Žiliny: "Bol to remízový, vyrovnaný zápas. V prvom polčase nám niektoré veci nefungovali, po zmene strán sme sa zlepšili, dostali sme sa do väčšej prevahy, ale nedokázali sme to vyjadriť strelením gólu. Takisto súper mal príležitosť, takže to dospelo až do remízy 0:0 a penaltového rozuzlenia."