Históriu mlynárstva v Hrnčiarovciach, Zelenči či Cíferi pripomenula cyklojazda

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 27.6.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32786-historiu-mlynarstva-v-hrnciarovciach-zelenci-ci-ciferi-pripomenula-cyklojazda/historiu-mlynarstva-v-hrnciarovciach-zelenci-ci-ciferi-pripomenula-cyklojazda/

Výlet po mlynoch regiónu podporila iniciatíva ZaPOIsa, ktorá si dala za cieľ po dvoch rokoch pandémie vytiahnuť ľudí von a zapojiť ich do spoločných aktivít.

Najmenej 150 účastníkov všetkých vekových kategórií spoznávalo v sobotu na bicykloch históriu mlynárstva v regióne. FOTO: pm

 

Históriu mlynárstva a mlynov na tokoch Dudváhu, Parnej či Gidry spoznávalo v sobotu 150 účastníkov cyklojazdy, ktorú organizoval Mikroregión 11 Plus.

 

V parádnom počasí mali možnosť obdivovať niekdajšie mlyny od Hrnčiaroviec nad Parnou cez Zeleneč, Vlčkovce, Majcichov, Hoste, Abrahám, Voderady, Slovenskú Novú Ves až po Cífer a a jeho miestnu časť Jarná.

 

Ani v jednom z týchto mlynov sa dnes už nemelie, aj keď majitelia niektorých sa snažia zachovať čo najviac z pôvodnej mlynárskej technológie.

 

Trio starostov Maroš Sagan, Marcel Škorec a Martin Červenka na štarte cyklojazdy. Foto: pm

 

 

„Všetky navštívené mlyny sú zaujímavými industriálnymi stavbami dýchajúcimi históriou a remeselným umom. Je až zarážajúce, ako rýchlo a hlboko upadlo povedomie o mlynárstve, ktoré bolo ešte do päťdesiatych rokov minulého storočia doslova naším „chlebom každodenným” a ktoré nezmazateľne zmenilo našu krajinu sústavou mlynských vodných náhonov križujúcich obce a chotáre,“ povedal predseda Mikroregiónu 11 Plus a starosta Cífera Maroš Sagan.

 

Mikroregión organizuje každý rok najmenej dve cyklojazdy s cieľom spoznať to najkrajšie z toho, čo možno ani nepoznáme a pritom to máme doslova „za rohom“.

 

Reštaurácia Na mlyne v Hrnčiarovciach sa k mlynárskej histórii hrdo hlási, zachované časti technológie si v sprievode domáceho starostu Marcela Škorca (v strede) pozrel aj iniciátor platformy ZaPOIsa Martin Červenka (vpravo). FOTO: pm


 

Každý z mlynov je námetom na príbeh o jeho histórii, osude objektu či mlynárskej rodiny. K tým šťastnejším patrí príbeh mlyna Pullmanových v Hrnčiarovciach nad Parnou, ktorý sa okľukou dostal k potomkom tohto mlynárskeho rodu a dnes je v ňom známa reštaurácia so zachovanými mlynárskymi prvkami.

 

Šťastné pokračovanie má aj príbeh mlyna v Cíferi – Jarnej, ktorý v minulosti patril mlynárskej rodine Dopjerovcov, z ktorej pochádza aj vynálezca rezofonického hudobného nástroja dobro John Dopjera.

 

Mlyny patrili v minulosti k najzaujímavejším dedinským stavbám. FOTO: ms

 

 

Cyklojazdu zavŕšili účastníci práve v tomto mlyne, kde ich okrem príjemného občesrtvenia čakal aj výklad domáceho pána mlynára a prednáška o histórii mlynárstva od pani Kadlečíkovej.

 

Výlet po mlynoch regiónu podporila iniciatíva ZaPOIsa, ktorá si dala za cieľ po dvoch rokoch pandémie vytiahnuť ľudí von a zapojiť ich do spoločných aktivít.

 

„Toto bolo presne podujatie pre ľudí, ktorí si povedali, že po období Covidu už nechcú sedieť doma, ale chcú ísť medzi ľudí,“ povedal starosta obce Ratkovce Martin Červenka, ktorý reprezentuje iniciatívu ZaPOIsa. Tá mieni podporovať a propagovať množstvo ďalších rôznorodých aktivít a podujatí v slovenských regiónoch.

 

Cyklojazda mala veľmi príjemný záver v areáli mlyna v Cíferi - Jarnej, ktorý sa dostal do rúk dobrých gazdov. FOTO: ms

 

 

Podujatie si pochvaľovala aj partia Hany Varadínovej z Trnavy. Aj keď išlo o skúsených cykloturistov, na podujatí Mikroregiónu 11 Plus sa zúčastnili prvýkrát.

 

Po absolvovaní viac ako štyridsaťkilometrovej túry sľubovali, že určite prídu aj na ďalšie podobné akcie. Tá najbližšia bude podľa Maroša Sagana už 28.mája, pojde o cyklotúru v duchu bicykla a vody, keďže začína na ikonickom vodnom mlyne v Jelke a jej súčasťou bude aj plavba po Malom Dunaji.

 

(pm)

prispievatelia | 1.5.2022 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk