Smolenice dobudovali nový cyklochodník, opäť spustili aj zdieľané bicykle

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 2.7.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32813-smolenice-dobudovali-novy-cyklochodnik,-opat-spustili-aj-zdielane-bicykle/smolenice-dobudovali-novy-cyklochodnik,-opat-spustili-aj-zdielane-bicykle/

Na financovanie oboch cykloprojektov obec získala peniaze z eurofondov. Tie boli určené na bezpečnú a ekologickú doprava v regiónoch.

Nový cyklochodník v Smoleniciach je oddelený od cesty. Foto: Pavol Machovič

 

Obec Smolenice spája s priemyselným podnikom nový cyklochodník s dĺžkou viac ako jeden kilometer. Nahradil starý chodník, ktorý bol po desaťročiach používania už úplne rozpadnutý.

 

Súčasťou investície za viac ako 270-tisíc eur je aj nové verejné osvetlenie tohto chodníka, ktorý slúži nielen cyklistom, ale aj chodcom.

 

Aj tejto stavby sa dotkli problémy, s ktorými sa aktuálne stretávajú samosprávy na celom Slovensku, výsledkom bolo predĺženie termínu dokončenia.

 

Obec Smolenice získala na cyklochodník peniaze z eurofondov, ktoré sú určené na bezpečnú a ekologickú doprava v regiónoch.

 

Ako informoval starosta Anton Chrvala, v budúcnosti by mal pokračovať až na železničnú stanicu.

 

„V tomto roku by sme chceli zaobstarať projektovú dokumentáciu na druhú etapu cyklochodníka, pri ktorej bude treba vyriešiť určité majetkové komplikácie. Samozrejme, budeme mať záujem aj na túto etapu získať eurofondy,“ povedal Chrvala.

 

Zo Smoleníc sa k priemyselnej časti už dá dostať bezpečne. Foto: Pavol Machovič

 

 

Po zimnej prestávke sa do ulíc Smoleníc opäť vrátili zdieľané bicykle, na ktoré obec tiež získala peniaze z eurofondov určených na bezpečnú a ekologickú dopravu v regiónoch.

 

K dispozícii má 30 bicyklov so systémom ich monitorovania cez GPS a systémom ich požičiavania cez mobilný telefón. Zelený bicykel je možné požičať si v niektorom z piatich stojanov zaslaním SMS alebo cez aplikáciu.

 

Zdieľané bicykle sú opäť v prevádzke. Foto: Pavol Machovič

 

 

Zdieľané bicykle si obyvatelia aj návštevníci Smoleníc mohli vyskúšať už na jeseň minulého roka.

 

Obec na úpätí Malých Karpát je vyhľadávaným cieľom hlavne pre víkendových turistov, ktorých láka Smolenický zámok, jaskyňa Driny a ďalšie turistické ciele.

 

SITA

prispievatelia | 4.5.2022 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk