V Trnave na hokej chodilo vyše 2000 divákov, Dukla hrala prvú ligu

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 27.6.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32820-v-trnave-na-hokej-chodilo-vyse-2000-divakov,-dukla-hrala-prvu-ligu/v-trnave-na-hokej-chodilo-vyse-2000-divakov,-dukla-hrala-prvu-ligu/

Deväťdesiat rokov od narodenia Štefana Nemčoka, poprednej osobnosti hokejového diania v slovenskom Ríme.

Štefan Nemčok na striedačke trnavskej VTJ Dukla. Foto: archív autora


Ľadový hokej v Trnave má takmer storočnú tradíciu. Úvodný súboj medzi domácim ŠK a bratislavským ČsŠK sa hral na klzisku v Orolskej záhrade deň pred Silvestrom 1923.


Pestrú trnavskú históriu kolektívneho športu s hokejkou a pukom písal aj vojenský oddiel. Išlo o úrodné roky 1957-73.


V tomto príspevku si pripomenieme jednu z osobností, Štefana Nemčoka (* 1. 5. 1932 Braväcovo - † 30. 5. 1991 Trnava), dlhoročného trnavského funkcionára Vojenskej telovýchovnej jednoty Dukla. 


Štefan Nemčok sa teda v máji narodil aj zomrel. K jeho mladosti patril futbal, aktívne sa mu venoval v drese ČH Šahy. Z ďalších odvetví ho zaujala športová streľba. 


Tiež si rád zahral bedminton alebo volejbal. Napokon však zakotvil pri hokeji. To keď rodák z Horehronia sa natrvalo usídlil v Trnave. 

 

 

Problémy s chladiacim systémom 

Na poste zástupcu veliteľa trnavskej posádky mal Š. Nemčok pod dohľadom armádny hokejový celok. Krátky čas ho viedol aj ako tréner.


Z rozhovoru s jeho synom som sa však dozvedel podrobnosti o neustálych problémoch, ktoré otcovi vraj spôsoboval zastaralý chladiaci systém nezakrytého zimného štadióna.


A pritom sa hokejová Dukla Trnava tešila vtedy veľkej obľube. Vyše dvojtisícové návštevy na jej domácich zápasoch nebývali zriedkavosťou. 

 

Štefan Nemčok sa hlboko zapísal do histórie ľadového hokeja v Trnave. Foto: archív autora

 


Medzi dvanástimi oddielmi 1. SNHL obsadila trnavská Dukla svoje najlepšie pozície v sezónach 1970/71 (8. miesto) a 1971/72 (7. miesto). 


Lenže začiatkom sedemdesiatych rokov už dukláci mohli hrať majstrovské stretnutia na umelom ľade za hlavnou tribúnou futbalového štadióna Spartaka TAZ iba keď vonku poriadne mrzlo. 


Z tohto dôvodu dostal vedúci mužstva Š. Nemčok za úlohu presťahovať hokejový oddiel Dukly z Trnavy do Trenčína. Stalo sa tak po skončení 1. slovenskej národnej ligy 1972/73. 


JAROSLAV LIESKOVSKÝ

prispievatelia | 14.5.2022 | Hokej | https://www.trnavskyhlas.sk