Spisovateľ Klimáček príde do Trnavy predstaviť svoj najnovší román

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.6.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32829-spisovatel-klimacek-pride-do-trnavy-predstavit-svoj-najnovsi-roman/spisovatel-klimacek-pride-do-trnavy-predstavit-svoj-najnovsi-roman/

Napísal tragikomické dielo o šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, kde opisuje nástup rokenrolu a elektrických gitár v malom meste na Slovensku.

Plagát k podujatiu. Zdroj: KJF

 

V stredu 11. mája o 17:00 hodine privíta Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave dramatika, básnika, prozaika, režiséra, scenáristu a herca Viliama Klimáčka. Nepríde z Bratislavy sám.

 

Jeho diskusným partnerom bude známy moderátor a literárny publicista Jozef Dado Nagy.


„Milujem divadlo pre jeho okamžitú reakciu. Divák hlasuje potleskom. Čitateľ je tajomnejší. Autor si naňho musí počkať. Preto rád striedam divadelnú rýchlosť a literárnu pomalosť,“ hovorí Viliam Klimáček, pôvodným povolaním lekár, od deväťdesiatych rokov 20. storočia umelecký vedúci a herec divadla GUnaGU.

 

Okrem toho píše poéziu a prózu, venuje sa písaniu dramatických textov pre iné profesionálne divadlá a písaniu scenárov a dramatizácií pre rozhlas, televíziu a film.

 

Jeho texty ľahko spoznáte. Sú avandgardné, plné paródie, čierneho humoru, slangu a slovných hier. 


Klimáček príde do Trnavy predstaviť svoj najnovší román Beat. Kniha útekov. Tragikomický román o šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia opisuje nástup rokenrolu a elektrických gitár v malom meste na Slovensku.

 

Doteraz najosobnejší text autora opisuje jeho brata, rockového gitaristu, ktorý prejde mnohými skupinami od bigbeatových až po barové kapely, aby nakoniec v osemdesiatych rokoch emigroval do Západného Nemecka, kde spácha samovraždu.

 

Kniha je zároveň aj príbehom mnohých ľudí, ktorí chceli opustiť komunistické Československo, ohradené elektrickým plotom a miestami zámerne pripomína romány Julesa Verna: útek ponorkou, balónom, obrneným autom...

 

Román, jemne balansujúci medzi čiernym humorom a melanchóliou, je poctou básnikom Beat generation aj nespočetným rockovým skupinám, pri ktorých hudbe dospeli viaceré generácie dnešných Slovákov. 
 

(TS)

prispievatelia | 6.5.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk