Pozor na podvodníkov! Zneužívajú dôverčivosť seniorov

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.6.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32848-pozor-na-podvodnikov-zneuzivaju-dovercivost-seniorov/pozor-na-podvodnikov-zneuzivaju-dovercivost-seniorov/

K osvedčeným príbehom podvodníkov o synoch alebo vnukoch v nemocnici pribudla legenda o potrebe zložiť kauciu za políciou zadržaného príbuzného.

Ilustračné foto: pixabay.com

 

Polícia v Trnavskom kraji aj v apríli zaznamenala viaceré podvody, ktorých obeťami sa stali seniori. Starších ľudí preto varuje, aby nekomunikovali s cudzími osobami, ktoré žiadajú rôzne informácie o rodine alebo peniaze.

 

„Upozorňujeme, že podvodníci ovládajú manipulačné techniky, ktorými vedia od ľudí najskôr vylákať potrebné informácie o ich rodine a potom im vyrozprávajú príbeh, ktorému obete ľahko uveria. Pod nátlakom a v snahe pomôcť blízkym v ťažkej životnej situácii konajú ľudia podľa presných inštrukcií z telefónu,“ uviedla hovorkyňa trnavskej krajskej polície Mária Linkešová.

 

Podvodníci podľa Linkešovej obrali o peniaze aj 90-ročného muža z okresu Piešťany. Presvedčili ho, že jeho brat potrebuje súrne 10-tisíc eur.

 

Keď im starček peniaze dal, o podvod sa pokúsili opäť na druhý deň, vtedy im to už nevyšlo. O peniaze prišla aj 83-ročná žena z okresu Galanta. V noci jej volala cudzia osoba s tým, že jej syn leží v nemocnici a potrebuje hotovosť 4 000 eur.

 

Peniaze nechala podľa pokynov v igelitovej taške pred bránou rodinného domu. Cez okno potom sledovala muža, ktorý bol zahalený a peniaze si z dohodnutého miesta zobral.

 

Veľmi presvedčivý telefonát mala aj dôchodkyňa z okresu Dunajská Streda, od ktorej volajúci lákal 1 000 eur.

 

Podľa Linkešovej podvodníci okrem rokmi osvedčenej legendy vnuk a vnuk – lekár zaradili do repertoáru aj legendu o policajtovi.

 

V telefóne sa predstavia ako policajti a predstierajú, že vnuk alebo syn je zadržaný políciou a v mene advokáta alebo sudcu žiadajú peniaze na kauciu.

 

SITA

prispievatelia | 12.5.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk