Pri oprave kostolnej veže v Malženiciach našli správy od predkov

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 27.6.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32849-pri-oprave-kostolnej-veze-v-malzeniciach-nasli-spravy-od-predkov/pri-oprave-kostolnej-veze-v-malzeniciach-nasli-spravy-od-predkov/

Terajšie vedenie obce Malženice aj farnosti zachová podľa starostu Miroslava Macka tradíciu a do kostolnej veže tiež vloží odkaz, ktorý si nájdu až budúce generácie.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Malženiciach v týchto dňoch rekonštruujú. Foto: Pavol Machovič

 

K obyvateľom Malženíc v okrese Trnava sa dostal odkaz od ich predkov spred ôsmich desaťročí. Ukrytý bol v časovej schránke, ktorú našli pri prebiehajúcej rekonštrukcii veže Kostola Nanebovzatia Panny Márie.

 

Schránka z roku 1941 obsahovala listinu s informáciami o vtedy ukončenej rekonštrukcii veže malženického kostola a zoznamom darcov, ktorý na ňu prispeli.

 

Ďalej v nej boli informácie o firme Pokryt z Trnavy, ktorá práce vykonala, a rukou písaná informácia o tom, čo vtedy hýbalo svetom, a to bola „najväčšia svetová vojna proti boľševizmu“. Súčasťou tejto písomnosti bolo aj presvedčenie, že vojna skoro skončí.


Časovú schránku nedávno spoločne otvorili starosta Malženíc Miroslav Macko, farár Jozef Holko, kronikár Štefan Herceg, miestny rodák profesor Anton Gerinec a prítomných bolo aj niekoľko ďalších ľudí.

 

Podľa starostu Macka  najväčší záujem v obci spôsobil zoznam 125 darcov, ktorí aj v čase vojny prispeli na kostol čiastkami najčastejšie od 5 do 50 korún slovenských.

 

Terajší obyvatelia Malženíc si v ňom našli mená starých rodičov, rodičov alebo ďalších príbuzných.


Terajšie vedenie obce aj farnosti zachová podľa starostu Macka tradíciu a tiež vloží do veže kostola odkaz zo súčasnosti pre budúce generácie.

 

Odkaz by si mali nájsť tiež až po dlhých desaťročiach, pretože starosta Macko pri oprave veže trvá na vysokej kvalite vykonávaných prác. 

 

Takýto odkaz z roku 1941 našli vo veži. Celé znenie si môžete pozrieť TU.

 


Na financovaní terajšej rekonštrukcie kostolnej veže sa najväčšou finančnou čiastkou podieľa obec.

 

„Kostol je výpovedná hodnota, ktorá hovorí o minulosti každej obce. Zvlášť taký, ako je náš, ktorý bol postavený v polovici 13. storočia,“ povedal o historickom skvoste Malženíc starosta Miroslav Macko.

 

Na rekonštrukciu prispeli aj podnikatelia, Trnavský samosprávny kraj a, samozrejme, aj veriaci z obce.


Prvá zmienka o rímskokatolíckom kostole v Malženiciach, ktorý je celé stáročia dominantou obce, pochádza z roku 1307, vtedy bol zasvätený sv. Jurajovi.

 

V ďalších storočiach prechádzal rôznymi dostavbami, prestavbami, faktom však je, že je jedným z najstarších kostolov v regióne. Od roku 1963 je národnou kultúrnou pamiatkou.

 

SITA

prispievatelia | 9.5.2022 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk