Zelené kolobežky sa už o pár dní vrátia do ulíc Trnavy, Piešťan aj Hlohovca

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.6.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32863-zelene-kolobezky-sa-uz-o-par-dni-vratia-do-ulic-trnavy,-piestan-aj-hlohovca/zelene-kolobezky-sa-uz-o-par-dni-vratia-do-ulic-trnavy,-piestan-aj-hlohovca/

Nové funkcie by mali zabrániť jazdám vo dvojici, ale aj jazdám opitých kolobežkárov. V Hlohovci by kolobežky aspoň časti verejnosti mohli pomôcť s dopravou v čase uzavretého cestného mosta.

Zelené kolobežky budú k dispozícii najneskôr na budúci týždeň. FOTO: Ján Král

 

Zelené zdieľané kolobežky Bolt sa v týchto dňoch po zimnej prestávke vracajú do ulíc 16 slovenských miest.

 

V Bratislave, Trnave, Piešťanoch, Hlohovci, Galante a Holíči nasadí spoločnosť novú, štvrtú generáciu kolobežiek, ktorá má vymeniteľnú a stopercentne recyklovateľnú batériu. Spoločnosť o tom informovala v tlačovej správe.

 

„Pracujeme na tom, aby sme naše kolobežky v Trnavskom kraji opäť sprevádzkovali už v najbližších dňoch, veríme, že sa tak stane do konca budúceho týždňa,“ informoval Samuel Kmec, manažér spoločnosti Bolt pre kolobežky.

 

Keďže v Hlohovci sa po nečakanom uzatvorení cestného mosta zdieľané kolobežky alebo bicykle spomínali ako možná alternatíva pri preprave na druhú stranu Váhu cez lávku pri železničnom moste, zaujímalo nás, či s možným zvýšeným záujmom o kolobežky spoločnosť ráta.

 

„O odstavenom moste v Hlohovci vieme vďaka intenzívnej komunikácii s mestom a teší nás záujem o alternatívnu dopravu práve prostredníctvom našich kolobežiek. Budeme sa snažiť počet postupne optimalizovať tak, aby boli Hlohovčania spokojní,“ dodal Kmec.

 

Používatelia zdieľaných zelených kolobežiek budú mať čoskoro príležitosť otestovať aj nové bezpečnostné funkcie, ktoré dokážu zabrániť jazde vo dvojici a tiež overia spôsobilosť na jazdu.

 

Platforma Bolt vyvinula systém rozpoznania náhlych zmien hmotnosti, ktoré naznačujú jazdu viacerých osôb. Do balíka bezpečnostných prvkov pribudne aj test reakčných schopností, ktorý by mal vyhodnotiť, či je jazdec triezvy.

 

V rámci testu bude musieť kolobežkár reagovať v určitom čase na rozličné pokyny zobrazené v aplikácii ešte predtým, ako sa postaví na kolobežku.

 

Test budú musieť jazdci absolvovať v čase od polnoci do skorých ranných hodín a len vo vybraných lokalitách s pestrým nočným životom. Táto funkcia bude na Slovensku zavedená v priebehu nasledujúcich mesiacov.

 

„V Bolte kladieme maximálny dôraz na bezpečnosť a celkovú bezproblémovú prevádzku našich kolobežiek. Mestám a obciam sa snažíme byť partnermi, takže už pred spustením služby spoločne dohodneme jasný rámec prevádzky kolobežiek, vrátane napríklad obmedzenia rýchlosti na frekventovaných uliciach. Alebo tiež samosprávam ponúkame anonymizované dáta využívania našich dopravných prostriedkov, ktoré môžu využiť na vylepšovanie cyklistickej a ďalšej infraštruktúry,” hovorí Pavol Dzurjanin, manažér mikromobility pre región strednej a východnej Európy v spoločnosti Bolt.

 

(pm)

prispievatelia | 12.5.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk