V Jarnej spojili oslavy s odovzdaním multifunkčného ihriska 

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 27.6.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32870-v-jarnej-spojili-oslavy-futbalu-s-odovzdanim-multifunkcneho-ihriska/v-jarnej-spojili-oslavy-s-odovzdanim-multifunkcneho-ihriska/

Významná športová udalosť v 210 obyvateľov majúcej dedinke Jarná, ktorá je súčasťou Cífera.

Pri otvorení multifunkčného ihriska sa v premiére stretli miestne výbery hráčov Horného a Dolného konca (tzv. „uličkári“). Foto: Marián Pavlík

 

V Jarnej, v jednej z najmenších dediniek v Trnavskom okrese (k 1. januáru 2022 tu žilo 210 obyvateľov, 105 mužov a rovnaký počet žien), ktorá je od roku 1974 miestnou časťou Cífera, sa v prvú májovú sobotu uskutočnila milá športová slávnosť, spojená hneď s dvoma okrúhlymi výročiami obce. 


Miestni obyvatelia si pripomenuli 610. výročie (1412), keď poznali svoju obec pod názvom Goczknad, neskôr ju registrovali ako Gocnod (v domácom nárečí „Gocnog“), potom Božetechovo (1949-1960) a odvtedy až doteraz je Jarná.

 

V roku 1937 tu bol pod názvom FC Gognod založený historicky prvý futbalový klub, ktorého predsedom sa stal Florián Nemčovič.

 

V tom istom roku odohrali „Gocnogania“ aj prvý zápas proti susednému Halmešu (dnes Jablonec). Premiéra bola skutočne vydarená, o čom svedčí aj vysoké víťazstvo 8:0.

 

Hoci odvtedy uplynulo už 85 rokov, futbal sa v tejto dedinke viac nehral ako hral. Dôvod bol jednoduchý - kostru mužstva tvorili vždy hráči z okolitých obcí, pretože domáci funkcionári nedokázali zostaviť jedenástku z domácich hráčov.

 

Často nedokázali uživiť ani klub po finančnej stránke a tak na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov 20. storočia futbal v obci definitívne zaniká.

 

Slávnostný výkop mal 88-ročný Jaroslav Bachratý, bývalý vynikajúci futbalista a v súčasnosti najstarší žijúci muž obce... Spoločne s ním sú na fotografii kapitáni oboch mužstiev - Marián Glasa (prvý zľava) a Richard Krajčovič.

 


O oživenie slávy futbalu, ako aj iných športov, by mal predovšetkým mládeži, ale aj všetkým športuchtivým tamojším občanom poslúžiť nový športový stánok - multifunkčné ihrisku, ktoré v sobotu 7. mája slávnostné odovzdával do užívania  starosta obce Cífer Maroš Sagan spoločne s predsedom občianskeho združenia Gocnog Richardom Krajčovičom.

 

Vo svojom príhovore starosta informoval, že ihrisko, ktoré v rokoch 2018-2020 budovala firma M-CUP Pezinok, má aj s úpravami terénu a okolia celkovú hodnotu 90 000 eur (38 000 € bola dotácia z Úradu vlády SR, 27 000 € poskytla obec Cífer, pri príprave územia pod ihrisko bolo preinvestovaných 15 000 € a ďalších 10 000 € si vyžiadala úprava okolia ihriska).

 

Marek Hradílek (č. 17) bol najlepším strelcom zápasu so šiestimi gólmi. Jeho aktivitu na ihrisku sleduje Adam Glasa.
 


V premiére na novučičkom multifunkčnom ihrisku, ktoré pre pretrvávajúcu pandémiu koronavírusu Covid-19 malo až teraz oneskorené slávnostné otvorenie, sa uskutočnil exhibičný zápas hráčov Horného konca proti Dolnému (tzv. „uličkári“), ktoré s prehľadom viedol rozhodca Jakub Haršány.

 

Hoci vysoko zvíťazili „uličkári“, výsledok nie je rozhodujúci. Športový stánok má totiž jediný cieľ - pritiahnuť na športovisko v priebehu týždňa čoraz viac miestnych obyvateľov v rámci známeho sloganu: „Pohyb je život.“

 

Prenikajúceho Milana Pleska (v žltočiernom) sa snaží zastaviť Peter Glasa. Akciu pozorne sleduje aj rozhodca Jakub Haršány a Adam Glasa. 

 

 

Všetko teda ostáva na bedrách OZ Gocnog a hlavne tamojšej mladej generácie. Veríme, že otvorením  novučičkého multifunkčného ihriska sa čoskoro aj tu objavia nové športové talenty, výhonky, podobne ako bol pred rokmi Martin Féhérvary (po matke s tamojšími „gocnockými“ koreňmi), dnes slávny profesionálny hokejista Washington Capitals, ktorý v tejto obci trávil veľmi často svoje detstvo. 

 

Je dobojované. Futbalová premiéra na novom multifunkčnom ihrisku sa vydarila...


Jednou z troch súťaží miestnych detí, ktorá bola súčasťou vydareného podujatia, bol aj penaltový festival. 
 


Najúspešnejších mladých súťažiacich organizátori (OZ Gongog) odmenilo vkusnými medailami... 

 


Počas celého podujatia koncertovala miestna hudobná skupina Goncog. 

 


TEXT A FOTO: MARIÁN PAVLÍK

prispievatelia | 14.5.2022 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk