Cífer v sobotu ukáže Veľký kaštieľ aj s historickým parkom verejnosti

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 27.6.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32873-cifer-v-sobotu-ukaze-velky-kastiel-aj-s-historickym-parkom-verejnosti/cifer-v-sobotu-ukaze-velky-kastiel-aj-s-historickym-parkom-verejnosti/

Obe národné kultúrne pamiatky čaká v nadchádzajúcich rokoch rekonštrukcia pod dohľadom pamiatkárov. Obec Cífer sa bude snažiť získať na ňu peniaze z eurofondov alebo iných externých zdrojov.

Veľký kaštieľ je naozaj dosť veľký, v sobotu ho otvoria pre záujemcov. FOTO: Pavol Machovič

 

 

Obec Cífer získala štyristoročný Veľký kaštieľ aj s približne šesťhektárovým historickým parkom.

 

Predovšetkým o bývalý anglický mala podľa starostu Maroša Sagana záujem viac ako desať rokov.

 

Dohoda o predaji so spoločnosťou Istrochem Reality, ktorá patrí medzi firmy Andreja Babiša, sa začala rysovať až minulý rok.

 

V sobotu 14. marca organizuje obec Deň otvorených dverí v kaštieli aj parku, obe národné kultúrne pamiatky prvýkrát ukáže verejnosti. Skupinové prehliadky začínajú o 15:30, 16:15 a 17:00.

 

Oživené budú divadelnými vstupmi na tému minulosti kaštieľa, ako aj hudobným programom žiakov a učiteľov ZUŠ Cífer. Samozrejme, záujemcovia si budú môcť pozrieť aj park, aj keď ten má k svojmu anglickému štýlu ešte poriadne ďaleko.

 

Starosta Maroš Sagan už má kľúče od kaštieľa, ale to je len začiatok dlhého príbehu plánovanej rekonštrukcie.

 

Historický park bude slúžiť všetkým obyvateľom, Veľký kaštieľ by v budúcnosti mohli využívať cíferské obecné organizácie a spolky, malá časť možno poslúži múzeu. Rozhodnutie budú mať v rukách poslanci obecného zastupiteľstva, vzhľadom na demografický vývoj však bude podľa starostu Sagana treba uvažovať aj o zariadení pre seniorov.

 

„Bývalý anglický park nebol udržiavaný a dnes je to prakticky les. Zámerom obce je vrátiť mu v priebehu nadchádzajúcih rokov opäť podobu anglického parku. Obyvatelia budú mať možnosť aj počas jeho rekonštrukcie chodiť do tohto krásneho priestoru a využívať ho na prechádzky, behanie alebo posedenie,“ načrtol plány starosta Sagan.

 

Dodal, že zachovanie a zveľadenie parku je pre Cífer veľmi dôležité, pretože v obci nie sú ďalšie väčšie plochy zelene.

 

Veľký kaštieľ bol niekoľko desaťročí sídlom Hydinárskych závodov.

 

Rekonštrukcia je nevyhnutná aj v prípade Veľkého kaštieľa, podľa odhadov starostu si vyžiada niekoľko miliónov eur. Ide o plány na niekoľko rokov, obec Cífer sa bude po vypracovaní potrebných dokumentácií uchádzať o získanie peňazí na obnovu tohto historického skvostu z externých zdrojov.

 

„Veľký kaštieľ je momentálne v zlom stave, pretože sa tam dlho neinvestovalo. Prízemie je celé zavlhnuté, ale dve nadzemné podlažia by po určitých úpravách boli do určitej miery užívaniaschopné,“ popísal stav pamiatky Sagan.

 

Niektoré miestnosti v horných poschodiach Veľkého kaštieľa zostali v pomerne dobrom stave.

 

Kaštieľ využívali od roku 1945 do roku 2008 Hydinárske závody, jednu časť má prenajatú súkromná firma. Keďže nedávny zápis do materskej školy ukázal, že viac ako 50 detí by sa do škôlky nedostalo, do úvahy prichádza aj rýchle zriadenie dvoch vysunutých tried materskej školy práve vo Veľkom kaštieli.

 

Veľký kaštiel pochádza z prvej polovice 17. storočia, postavili ho Majthenyovci. Neskôr ho vlastnili Zichyovci, ktorí ho koncom 19. storočia prebudovali. V Cíferi stojí aj Malý kaštieľ, ten je súkromným majetkom.

SITA, pm

FOTO: Pavol Machovič (4x)

prispievatelia | 13.5.2022 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk