Český spisovateľ Pavel Kosatík príde na literárny večer do Trnavy

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.6.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32876-cesky-spisovatel-pavel-kosatik-pride-na-literarny-vecer-do-trnavy/cesky-spisovatel-pavel-kosatik-pride-na-literarny-vecer-do-trnavy/

Hosťom večera venovaného literatúre bude český spisovateľ, historik a scenárista Pavel Kosatík. V kultúrnom centre Malý Berlín sa porozpráva o jeho najnovšej knihe Slovenské století a o spoločných česko-slovenských dejinách už v pondelok 16. mája o 18.00.

Pavel Kosatík. Foto - zdroj: Malý Berlín


Čo pre nás znamenal náš spoločný štát? Pri 30. výročí zániku Československa sa naskytuje ešte o dôvod viac o tom debatovať.

 

Pavel Kosatík s veľmi úspešnou knihou Slovenské století, ktorá má v Čechách veľmi dobré ohlasy, prichádza aj na Slovensko. 

 

Aké sily formovali konkrétne podoby česko-slovenského spolužitia? Aká je česká zodpovednosť za to, že spolužitie v jednom štáte skončilo nedorozumením?

 

Autor sleduje vývojový oblúk slovenskej spoločnosti v rokoch 1918 – 1998 a konštatuje, že Slováci nepremárnili svoj historický čas.

 

Začínali z oveľa horšej východiskovej pozície ako Česi; ich verejný a politický život nie len že nemal štruktúru, ale takmer neexistoval. 


„Rád by som s ľuďmi na Slovensku hovoril o tom, čo náš spoločný štát znamenal,“ hovorí Pavel Kosatík.

 

Kosatík sa snaží písať o nejednoduchých historických témach zrozumiteľným a podnetným spôsobom.  Vyštudoval právnu históriu a napísal mnoho kníh o významných osobnostiach českých dejín a je držiteľom mnohých ocenení vrátane Ceny Toma Stopparda (2001) a Ceny Ferdinanda Peroutku (2009). 


Diskusia sa uskutoční v kultúrnom centre Malý Berlín (Štefánikova 4). Vstupné na podujatie je 2 € v predpredaji.


Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj, mediálnymi partnermi sú trnavskyhlas.sk, trnava-live.sk, Trnavsko a Trnavské rádio.

(TS)

prispievatelia | 14.5.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk