NÁZORY: Lúči sa kráľ, ktorý priniesol kus Európy. Futbalovej aj mentálnej

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 8.8.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32909-nazory-luci-sa-kral,-ktory-priniesol-kus-europy_-futbalovej-aj-mentalnej/nazory-luci-sa-kral,-ktory-priniesol-kus-europy.-futbalovej-aj-mentalnej/

Písal sa 13. august 2021, piatkový letný večer. Spartak Trnava krátko po 20-tej hodine zverejnil informáciu, že je definitívne dohodnutý s Martinom Škrtelom a ikonický stopér o dva dni neskôr, pred zápasom so Zlatými Moravcami, podpíše zmluvu. Hoci sa toto rozhodnutie populárnej 37-čky po predošlých mediálnych vyjadreniach očakávalo, išlo o silný impulz, ktorý musel pohnúť srdcom každého spartakovca.

Martin Škrtel dvíha pohár pre víťaza slovenského pohára. Foto: Lukáš Grinaj


Deväť sezón v Liverpoole okorenených ziskom ligového pohára, ruský titul so Zenitom Petrohrad, turecký s Basaksehirom, do toho zastávka vo zvučnom Fenerbahce Istanbul a bohatá kapitola v slovenskej reprezentácii, kde ako vôbec prvý prekročil hranicu 50 zápasov s kapitánskou páskou na ruke.


Pri pohľade na Martina Škrtela v drese Spartaka, futbalistu, ktorého meno rezonuje po celom starom kontinente, cítili Trnavčania hrdosť.


Už v prvom zápase so Sereďou rozohnal všetky mraky pochybností o tom, či to bude po vážnom zranení achilovky stále starý dobrý Škrtel. V stretnutí neprehral ani jediný súboj!


A potom prichádzali ďalšie a ďalšie zápasy a on ich všetky zvládol s pompou. Skala stredu obrany. Žulovitý zadák. Do hlavičkového súboja by ste s ním nechceli ísť. Razantný ale férový zároveň. 

 

Do Trnavy a vôbec celej slovenskej ligy priniesol kus Európy. Nielen futbalovej, ale aj mentálnej.


Nešlo len o to, aký herný štýl ho charakterizoval, ako dával súperových útočníkov do smútku, ale celkovo kredit, aký ho sprevádzal, spôsob, akým sa vyjadroval, ako pôsobil mimo ihriska. Skrátka, niesol so sebou obrovský rešpekt.


Nielen futbalová Trnava si užívala Škrtela, ale aj Škrtel si užíval Spartak.

 

Splnil si sen, o ktorom sníval ešte ako chlapec, keď v Prievidzi počas zápasu s domácim Baníkom stál v červeno-čiernom drese AC Miláno (spartakovské vtedy boli problém kúpiť, nejaký fanshop v podstate neexistoval) v trnavskom kotli a hnal hlasivkami dopredu vtedajší A-tím andelov.


O Šktelovom vzťahu k Spartaku vypovedajú aj slová jeho hráčskeho agenta Karola Csontóa na tlačovej konferencii, kde futbalista oznámil svoj odchod zo scény:


"V roku 2012 sme boli spolu na hokejovom šampionáte a medzi zápasmi sme sedeli na námestí v Helsinkách. Takmer som odpadol, keď Martin vytiahol osem pesničiek Spartaka Trnava a polhodinu tam spieval. Stále mi rozprával o Spartaku, ale nikdy som si neuvedomil, že je to až také vážne. Stále rozprával, že keď skončí v zahraničí, pôjde do Trnavy. Už to potom kvôli achilovke nebolo podľa mňa v poriadku, ale chcel splniť svoj sľub a sen, že raz bude hrať za Trnavu. Som rád, že sa to podarilo, aj keď posledné mesiace hral cez bolesť a dokázal pre klub vyhrať slovenský pohár."


V sobotu to bude 279 dní, odkedy Martin Škrtel oficiálne podpísal zmluvu s bílími andelmi. Zdravie mu nedovolí potiahnuť viac, aj keď by veľmi chcel.

 

V utorok preto so stiahnutím hrdlom a lesknúcimi sa očami ohlásil, že odohrá posledný zápas za Spartak a vôbec v celej profesionálnej kariére.


Teraz je na rade fanúšikovská obec. S poďakovaním. Tento chlap si zaslúži, aby mu pri rozlúčke s profi futbalom aplaudoval zaplnený štadión.


V sobotu sa lúči futbalový kráľ, ktorý miluje Trnavu. A pritom by nemal chýbať nikto, komu na Spartaku záleží a kto si váži klubové ikony.

Ján Král | 18.5.2022 | Spartak | https://www.trnavskyhlas.sk