VIDEO: Úhradu parkovného v Trnave kontrolujú autom so skenovacím systémom

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 8.8.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32919-video-uhradu-parkovneho-v-trnave-kontroluju-autom-so-skenovacim-systemom/video-uhradu-parkovneho-v-trnave-kontroluju-autom-so-skenovacim-systemom/

Kamery počas jazdy snímajú evidenčné čísla zaparkovaných vozidiel, údaje sú porovnávané s databázou evidenčných čísel, pri ktorých je zaplatené parkovanie.

Ivan Ranuša pri novom vozidle Mestskej polície Trnava s kamerovým skenovacím systémom na kontrolu úhradu parkovného. Foto: Ján Král

 

Mestská polícia v Trnave začala na kontrolu plateného parkovania využívať vozidlo vybavené kamerami, ktoré v platených zónach za jazdy skenujú evidenčné čísla zaparkovaných áut.

 

Nasnímané údaje systém okamžite porovnáva s databázou evidenčných čísel, v ktorej je evidovaná úhrada za parkovanie.

 

Skenovacie vozidlo podľa náčelníka Mestskej polície v Trnave Ivana Ranušu výrazne zefektívnilo kontrolu plateného parkovania.

 

„Kontrola rezidentskej zóny Podjavorinská dvojčlennou pešou hliadkou polície trvá asi hodinu, skenovacím vozidlom sa dá prejsť za 15 minút, takže tá efektivita je nesporná,“ uviedol príklad Ranuša.

 

Posádke skenovacieho vozidla systém už počas jazdy označí vozidlá, pri ktorých nie je evidovaná úhrada za parkovanie.

 

Tie musí ešte fyzicky skontrolovať hliadka, pretože môžu mať parkovanie zaplatené v „starom“ parkovacom automate, ktorý vydáva parkovacie lístky a neumožňuje zadávať evidenčné čísla do databázy, prípadne môže ísť o vozidlá občanov s preukazom ťažko zdravotne postihnutej osoby.

 

 

Skenovacie vozidlo mestská polícia zatiaľ nasadzuje len v dvoch zónach s rezidentským parkovaním, konkrétne na sídlisku Podjavorinská a na Spartakovskej ulici.

 

Od júla sa počet rezidentských zón v meste rozšíri o ďalšie tri.

 

Mesto Trnava investovalo do nákupu samotného vozidla Hyundai Kona hybrid približne 24-tisíc eur a do skenovacieho systému ďalších takmer 60-tisíc eur.

 

 

Maximálnu efektivitu dosiahne vozidlo vybavené kamerovým systémom podľa náčelníka Ivana Ranušu vtedy, keď budú v uliciach nainštalované nové parkovacie automaty, ktoré umožnia zadávať evidenčné čísla do databázy.

 

Trnava kúpila prvých 30 multifunkčných parkovacích automatov, ktoré mali takúto funkciu, radnica však od zmluvy s dodávateľom odstúpila.

 

V súčasnosti si objednala parkovacie automaty od iného dodávateľa.

 

MsP bude vykonávať kontroly na tomto vozidle.

 

Skenovací kamerový systém je umiestnený na streche vozidla.

 

Hliadka pracuje vo vozidle s elektronickým systémom.

 

SITA

foto: Ján Král

Ján Král | 19.5.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk