Obce a mestá protestujú proti plánom štátu: Vlajky stiahli na pol žrde

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 8.8.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32922-obce-a-mesta-protestuju-proti-planom-statu-vlajky-stiahli-na-pol-zrde/obce-a-mesta-protestuju-proti-planom-statu-vlajky-stiahli-na-pol-zrde/

Týmto spôsobom sa prihlásili k štrajkovej pohotovosti, o ktorej v stredu rozhodli delegáti mimoriadneho snemu Združenia miesta a obcí Slovenska.

Zo zasadnutia ZMOS. Na fotografii aj starosta Ratkoviec Martin Červenka. Foto: ZMOS

 

Vlajky na budovách viacerých samospráv v okolí Trnavy zostali od dnešného dňa stiahnuté na pol žrde. Nižšie išli na Mestskom úrade v Piešťanoch, Galante, ale aj v ďalších mestách a menších obciach.

 

Mestá a obce sa týmto spôsobom prihlásili k štrajkovej pohotovosti, o ktorej v stredu rozhodli delegáti mimoriadneho snemu Združenia miesta a obcí Slovenska.

 

V prípade nesplnenia ich požiadaviek pripraví ZMOS v spolupráci s ďalšími samosprávnymi a profesnými organizáciami celoslovenský štrajk.

 

V Ratkovciach v okrese Hlohovec mali na obecnom úrade zástavu, tá išla dolu úplne. Starosta Martin Červenka bol jedným z delegátov mimoriadneho snemu ZMOS.

 

„Ja som na sneme vystúpil k nápadom a myšlienkam pána ministra financií, ktorý chce dať rodinám 50-eurovú poukážku na aktivity pre deti, ale tieto peniaze chce vziať mestám a obciam. Odkázal som mu, že tie aktivity pre deti zabezpečujeme my, mestá a obce. A keď nám zoberie peniaze, tak som zvedavý, kto ich potom zabezpečí,“ povedal Červenka.

 

Ako dodal, vo svojom vystúpení tiež vyzval starostov, aby to nevzdávali a v októbrových komunálnych, ale aj krajských voľbách kandidovali.

 

Galanta bude podľa primátora Petra Pašku okrem stiahnutia vlajky na pol žrde plniť všetky body z uznesení mimoriadneho snemu ZMOS.

 

Členské mestá majú v rámci štrajkovej pohotovosti okrem iného aj obmedziť komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy či zabezpečovať prenesené kompetencie iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami poukazovanými štátom.

 

Ministerstvo financií sa vo štvrtok ohradilo voči tvrdeniam predstaviteľov miest a obcí, že samosprávy budú mať menej finančných zdrojov.

 

Ministerstvo zdôraznilo, že príjmy samospráv budú aj po zavedení opatrení na pomoc rodinám vyššie oproti pôvodne rozpočtovaným.

 

SITA

prispievatelia | 19.5.2022 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk