Na trhoch v Cíferi boli v centre pozornosti miestne a regionálne výrobky

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 8.8.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32935-na-trhoch-v-ciferi-boli-v-centre-pozornosti-miestne-a-regionalne-vyrobky/na-trhoch-v-ciferi-boli-v-centre-pozornosti-miestne-a-regionalne-vyrobky/

Okrem výrobkov z dreva, prútia či keramiky nechýbali „zemákance“ a „scískance“, dôchodkyne z Cífera ponúkli také koláčiky, aké v obchode určite nekúpite.

Medzi najlepšie regionálne produkty určite patria sirupy a ovocné šťavy z Voderád.

 

Remeselné a farmárske trhy mali v sobotu svoju premiéru v Cíferi. Svoje produkty v areáli futbalového štadióna návštevníkom ponúkali remeselníci a farmári z regiónu. Cieľom bolo podľa starostu Cífera Maroša Sagana prilákať ľudí k potravinám a ďalším výrobkom práve od výrobcov z okolia.

 

V ponuke regionálnych trhov nechýbali výrobky na skrášlenie domácnosti.

 

 

„Podľa nás si zaslúžia podporu a zviditeľnenie tí, čo v regióne pôsobia a vyrábajú chutné medy, džúsy, vína, mäsové výrobky, ale aj sviečky z včelieho vosku, košíky, výrobky z dreva a ďalšie veci,“ povedal starosta Sagan, ktorý je aj predsedom Mikroregiónu 11 PLUS.

 

Z mikroregionálnych trhov by sa podľa neho mala stať tradícia.

 

 

Martin Červenka z platformy zaPOIsa ponuke koláčikov od cíferských dôchodkýň neodolal.

 

 

Okrem výrobkov z dreva, prútia alebo textilu nemohol na cíferských trhoch chýbať ani stánok s široko – ďaleko známym makom z Jarnej, čo je miestna časť Cífera. Jeho pestovateľka Gabriela Čechovičová nachystala aj makové štrúdle a ďalšie pochúťky.

 

V ponuke boli chtelnické „zemákance“, lokše, „scískance“, ovocné šťavy od Mareka Krajčoviča zo susedných Voderád, ďalej kváskový chlieb či syry z Majcichova.

 

Asi najväčší úspech mali koláčiky, aké v žiadnom obchode nekúpite. Napiekli ich členky cíferskej Jednoty dôchodcov, ktorú vedie Eva Vavrinkovičová. Všetko ručná práca, poctivé makové či orechové plnky a recepty, ktoré sa dedia z genrácie na generáciu.

 

 

Absolútne najlokálnejším produktom na trhoch bol mak z Jarnej od pani Čechovičovej, ktorý ponúkal Milan Čechovič.

 

 

Práve v stánku dôchodkýň sa najčastejšie zdržiaval Martin Červenka z iniciatívy zaPOIsa, ktorá sa snaží o to, aby to v regiónoch naozaj žilo.

 

„Podporujeme ľudí z mikroregiónov a miestnych akčných skupín, ktorí tvoria takéto podujatia, ktoré dokážu vytiahnuť po dvoch rokoch ľudí von. Vypočuli si tu folklór, dali deci vínka, dobré koláčiky, prípadne si niečo kúpili od producentov z blízkeho aj širšieho okolia. A tak to má byť,“ povedal Červenka.

 

Aj keď išlo len o prvý ročník trhov, starosta Cífera Maroš Sagan si od týchto návštevníčok vyslúžil "palec hore".

 

 

Mikroregión 11 PLUS pripravuje aj množstvo ďalších podujatí, ktorými chce ľudí „vytiahnuť“ von. Najbližším bude už v sobotu 28. mája kombinácia bicyklovania a člnkovania po Malom Dunaji.

 

text a foto: lč

prispievatelia | 22.5.2022 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk