Rekonštrukcia cesty na Havran je hotová, trvala vyše roka

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 18.8.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32943-rekonstrukcia-cesty-na-havran-je-hotova,-trvala-vyse-roka/rekonstrukcia-cesty-na-havran-je-hotova,-trvala-vyse-roka/

Modernizácia 4,4 kilometra dlhého úseku cesty II/499 stála 2,5 milióna eur, Trnavský samosprávny kraj ju financoval z eurofondov.

Zrekonštruovaná cesta na horský priechod Havran. Foto: TTSK

 

Trnavský samosprávny kraj dokončil modernizáciu úseku cesty II. triedy od intravilánu obce Banka po horský priechod Havran v okrese Piešťany.

 

Úsek v dĺžke 4,4 kilometra zrekonštruovala župa celkovo za 2,5 milióna eur, práce financovala z eurofondov. Rekonštrukcia spojnice medzi Trnavským a Nitrianskym krajom trvala od februára minulého roka.

 

„Zmodernizovaná cesta II. triedy na prejazde z Trnavského do Nitrianskeho kraja znesie väčšiu dopravnú záťaž a zároveň je vďaka novým zvodidlám, odvodneniu a stabilizácii svahov oveľa bezpečnejšia. V tomto regióne ide po obnove Krajinského mosta v krátkom čase už o druhú významnú eurofondovú investíciu “ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

 

Okrem rekonštrukcie asfaltových vrstiev dodávateľská spoločnosť nainštalovala zvodidlá a zabezpečila odvodnenie cesty, pretože voda predtým spôsobovala deštrukcie krajníc a vozovky.

 

Vybudovaných bolo deväť gabiónových múrov a dva mikropilótové železobetónové prahy na zaistenie stability násypov cesty a svahov.

 

Ako informovala župa v tlačovej správe, pôvodne vysúťažená cena 2,2 milióna eur sa v priebehu prác navýšila o zhruba 10 percent, dôvodom boli práce naviac, s ktorými projektová dokumentácia nepočítala.

 

Foto: TTSK

 

Podľa župana Viskupiča samosprávny kraj požiadal o navýšenie príspevku z eurofondov o 227-tisíc eur, táto čiastka mu bola aj schválená.

 

Úsek od intravilánu obce Banka po horský priechod Havran je tretím objektom cestnej infraštruktúry, ktorý bol dokončený v okrese Piešťany v tomto roku.

 

Motoristi už využívajú aj obnovený most nad diaľnicou D1 pri Piešťanoch a obnovenú cestu II. triedy v úseku medzi obcami Sokolovce a Jalšové, ktoré kraj zmodernizoval zo svojho rozpočtu.

 

SITA

prispievatelia | 23.5.2022 | Región | https://www.trnavskyhlas.sk