Trnavčan Juraj Žembera príde do knižnice s novou zbierkou básní

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.9.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/32945-trnavcan-juraj-zembera-pride-do-kniznice-s-novou-zbierkou-basni/trnavcan-juraj-zembera-pride-do-kniznice-s-novou-zbierkou-basni/

Jeho najnovšia básnická zbierka nesie názov Latrína magika.

Plagát k podujatiu. Zdroj: KJF


Vo štvrtok 26. mája bude hosťom Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave v rámci pravidelného cyklu Trnavská poetika Juraj Žembera, básnik s osobitým rukopisom a štýlom.


Absolvent Filozofickej fakulty UK v Bratislave prešiel vo svojej kariére mnohými smermi. Pôsobil ako doktorand na Trnavskej univerzite, ako odborný pracovník v Galérii Jána Koniarka v Trnave, v Slovenskom pamiatkovom ústave v Trnave, v Slovenskej národnej galérii, učil na umeleckej škole v Trnave aj v Bratislave.

 

V súčasnosti pracuje ako kurátor umeleckej zbierky v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici.


Jeho prvá básnická zbierka nesie názov Právo každej noci (2005) a je výpoveďou už skúseného muža s vyzretým pohľadom na svoje okolie a vzťahy v ňom.

 

Po úspešnej ,,Najkrajšej knihe Slovenska 2013“ pod názvom V rukavičkách z vlastnej kože (2013) prišla na knižný trh básnická zbierka Rana po štepárskom noži (2016).

 

Vo štvrtok predstaví návštevníkom knižnice svoju najnovšiu básnickú zbierku Latrína magika (2022), ktorej vydanie finančne podporila aj Trnavská župa. 


Vracia sa v nej k svojim rockovým koreňom a synergiou art rocku a art poézie ponúka čitateľovi nevšedný zážitok.

 

Súčasťou projektu je aj audiokniha, ktorú nahovoril  v súčasnosti zrejme najlepší slovenský recitátor Vladimír Jedľovský spolu s herečkou a speváčkou Petrou Sabovou, ktorí sa predstavia aj v knižnici. 


Knihu ilustráciami dotvoril jeho dvorný ilustrátor Peter Uchnár umocňujúc tak pôsobivosť a fantazijnosť Žemberovej metafory. 

 

(ľm)

prispievatelia | 24.5.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk