Stále to majú v ruke! Hádzanári z Trnavy vyhrali medzinárodný turnaj v Omiši

"Dobrý deň pán majster sveta," oslovujú sa teraz hádzanári s úsmevom medzi sebou.

Trnavská zostava v na turnaji v Omiši. Horný rad zľava: Ľubomír Ivanovič, Marián Hudec,Tomáš Just,  Karol Baran, Mário Brezina, Stanislav Demovič, Maroš Ruman, Jozef Benczy, Peter Lužák, Peter Gubrický, Branislav Augustín, Adrián Jamrich. V strednom rade zľava:  Branislav Duboš, Tomáš Laho, Rastislav Hirner, Milan Kekelák, Igor Gregůrek. V podrepe: Vladimír Halán, Martin Turanský. Na fotografii chýba Trnavčan Ľubomír Bočkay. Foto: archív MR

Stará láska nehrdzavie. Bývalí prvoligoví hráči trnavského hádzanárskeho klubu v závere mája oprášili svoje umenie. Vycestovali na medzinárodný turnaj do chorvátskeho Omišu, ktorý organizátori nazvali ako Hádzanárske majstrovstvá sveta kategórie masters.

Samozrejme, nešlo o oficiálny šampionát, štart však využili tímy z rôznych krajín, okrem stredoeurópskych mančaftov nechýbali aj Portugalci či Litovci, alebo Rumuni. Paradoxne, ani jedno družstvo nebolo z Balkánu.

Trnavčanom sa výrazne darilo. Kategóriu nad 45 rokov vyhrali, v kategórii nad 40 rokov obsadili druhé miesto a okrem toho priviezli tiež tri individuálne ocenenia.

Na podujatí štartovali pod hlavičkou Masters Team Slovakia, vytvorili dve družstvá, v ktorých hrali spoločne aj hádzanármi z Nových Zámkov.

V staršej vekovej kategórii zdolali poľské Tychy, Hlohovec a s Hanou najprv prehrali, aby jej porážku vo finále oplatili a po výsledku 14:13 dvihli pohár pre víťaza nad hlavy.

Zápasy sa hrali 2 x 12 minút, teda ani nie polovičný čas oproti bežnému hádzanárskemu duelu. Mladšia kategória vyhrala svoju skupinu, aby vo finále podľahla rumunskému HC Bucovica 14:15 po smolne stratenej lopte v závere zápasu.

"Chlapci sú stále veľmi dobrí hádzanári, niektorí boli svojho času aj reprezentanti, vidno na nich, že hádzanú stále vedia hrať, o čom svedčia aj ocenenia medzi jednotlivcami," hovorí Maroš Ruman, ktorý zastrešoval tím manažérsky. Trénerom bol Ľubomír Ivanovič.

Na spoločnej fotografii aj so spoluhráčmi z Nových Zámkov a fanúšikmi, ktorí pricestovali výpravu podporiť do dejiska turnaja. Foto: archív MR

Individuálne ocenenie za najlepšieho brankára v kategórii 45+ získal Branislav Augustín. "Bolo to zaslúžené, spolu s Tomášom Justom v zápase s Poliakmi vychytali výsledok 15:2, pričom v druhom polčase sme neinkasovali gól."

Najlepšími strelcami jednotlivých kategórií sa stali Trnavčania Peter Lužák a Tomáš Laho.

"Triumf sme si užili, turnaj sme predsa išli vyhrať. Oslovujeme sa teraz navzájom "Dobrý deň, pán majster sveta". Chlapci z kategórie 40+, ktorí boli "iba" vicemajstrami, nás musia oslovovať prvých, uvariť nám kávu alebo nás obslúžili po ceste, napr. museli podať pivo a pod. Hierachia sa dodržuje," zasmial sa Ruman.

Majstrovská regeneráciu poskytlo po zápasoch more, ktoré bolo ešte poriadne studené, o to lepšie ale uvoľnilo unavené svaly.

Podobné doberačky si môžu dovoliť, nakoľko v tíme vládla výborná kamarátska nálada. "Partia v tíme je fantastická. Ako sme sa spojili aj s chalanmi z Nových Zámkov, ukázalo sa, že sme všetci rovnaká krvná skupina. Veľa sme sa nasmiali, zažili veľa zábavy. Ide o skvelých ľudí, ktorí idú turnaj nielen odohrať, ale vyhrať. S rovnakým odhodlaním sme pripravení vyraziť do Omišu na turnaj opäť aj o rok," pridal.

Núdza o veselé zážitky nebola. "Snáď sa na mňa Peter Lužák nebude hnevať, keď poviem pikošku z jedného zápasu. V hádzanej sa začali v poslednom čase okrem červenej karty udeľovať aj modré. Znamená to vylúčenie automaticky aj na ďalší zápas. V zápale boja Peter Lužák povedal rozhodcovi nejaké škaredé slovo. Ten mu vytiahol modrú kartu, ktorú ešte mal zabalenú v igelitovom obale a zjavne ju ešte predtým nikdy nepoužil. Najprv si ju pekne odbalil a následne mu ju udelil. Dobre sme sa na tom časom bavili."

Trofej zo šampionátu vystavili v prevádzke ANKL Barbier & Shop na Invalidskej ulici. "Za každé pohladkanie trofeje dostáva návštevník kávičku zadarmo," dodal zvesela Ruman.

Tieto trofeje priviezli z Chorvátska na Slovensko.

Trnavskej partii hádzaná chutí, časť z nej ešte hráva druhú slovenskú ligu za Cífer, ktorý priviedli na štvrté miesto.

V najbližších týždňoch a mesiacoch sa chystajú na turnaje. Ešte v júni zavítajú do Holíča (25.6.), v auguste do Nových Zámkov (6.8.) a 3. septembra organizujú v Trnave hádzanársky Turnaj starých pánov a zrelých žien.

"Účasť každého fanúšika v Mestskej športovej hale bude vítaná," dodal Ruman.