Z futbalových Malženíc odchádza Vladimír Glonek, klub trénoval osem sezón

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 8.8.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/33157-z-futbalovych-malzenic-odchadza-vladimir-glonek,-klub-trenoval-osem-sezon/z-futbalovych-malzenic-odchadza-vladimir-glonek,-klub-trenoval-osem-sezon/

Jeho nástupcom bude Ján Škreňo, klubu ho osobne odporučil odchádzajúci Vladimír Glonek.

Vladimír Glonek sedel v nedeľu poslednýkrát na lavičke Malženíc, v záverečnom zápase jeho tím zdolal Galantu 1:0. Foto: Norika Szombatová / Foto 4F

 

Malženice budú hrať aj v nasledujúcej sezóne tretiu najvyššiu súťaž, povedie ich však už nový tréner. Vladimír Glonek z vlastného rozhodnutia v klube končí. V Dyname absolvoval plných osem sezón.


"Licenciou spĺňam možnosť trénovať v súťaží Slovenského futbalového zväzu. Nastal však čas, aby dostal priestor niekto s novými nápadmi a energiou. Takéto rozhodnutie nespravíte zo dňa na deň, dozrievalo vo mne dlhšie. Cítim to tak, že je dôležité vedieť si povedať v správny čas, že už stačilo,"  rozhovoril sa Vladimír Glonek.


"Rozchádzame sa v dobrom, po úspešne zvládnutej sezóne. Tá bola mimoriadne náročná, veľa klubov investovalo do kádrov, veľa tímov zostupovalo a zápasy boli náročné. Skončili sme na šiestom mieste, nazývam si to tak interne akoby takú postupo-záchranu. Tento súťažný ročník bol ťažší ako tie, v ktorých sme postupovali."


Do klubu prišiel v roku 2014/15 po anabáze v oblastnom Majcichove. Hneď v prvom ročníku s klubom vyhral piatu ligu západ.

 

Nasledovali tri sezóny vo štvrtej ligy severozápad, Malženice obsadili dvakrát druhé miesto – najprv za Belušou, rok na to za Borčicami.

 

Na tretí pokus to vyšlo a mančaft si vybojoval postup do tretej ligy, keď druhé Šimonovany nechali za sebou o impozantných 15 bodov.


V tretej lige západ obsadili Malženice najprv tretie miesto, nasledoval nedohraný covidový ročník, kde bolo Dynamo na štvrtom mieste, prišla ďalšia pandémiou skrátená sezóna a v nej tretia priečka. 


V Glonekovej záverečnej sezóne, ktorá sa skončila len cez víkend, zaknihovali Malženice šieste miesto.


"Čo mi napadne, keď sa povie Malženice? Veta, ktorú som počúval najčastejšie pri nástupe k tímu a to, že tam nevydržím viac ako pol roka. Dnes je z toho osem a s dobrovoľným odchodom. Určite nezabudnem na veľa ľudí, ktorých som spoznal či pamätné zápasy s Trebaticami alebo rôzne pohárové duely, v ktorých sme vyradili alebo potrápili súperov z vyšších súťaží. Malženická kapitola sa mi prelína aj s osobným životom, kým som pôsobil v klube, oženil som sa a narodili sa nám s manželkou dve deti," povedal 33-ročný kouč.

 

Vladimíra Gloneka svojho času za trénera Malženíc odporučil Petrovi Machovi niekdajší popredný slovenský tréner Milan Malatinský (vľavo). "Je mi ľúto, že už sa mu za to nemôžem poďakovať," povedal Macho. Foto: Norika Szombatová / Foto 4F

 


Ako doplnil, v Malženiciach mal možnosť trénovať množstvo kvalitných futbalistov aj osobností. Spomedzi mien však predsa jedno vypichol.


"Ešte vo štvrtej lige prišiel do Malženíc Pavol Orolín a dá sa povedať, že vo svojej najlepšej forme spravil Malženice. Zažil som veľa kvalitných hráčov, ale v mojich očiach je Paľo hráč, pred ktorým treba dať klobúk dole. Taký v okolí nebol a neviem, či aj bude."


Do popredia dal tiež viacero hráčov, ktorých mal pod palcom v poslednej sezóne vďaka spolupráci so Spartakom Trnava. Ktorí z nich by mohli preraziť v lige?


"Marek Ujlaky je stredný obranca, u nás často hrával defenzívneho záložníka, musel riešiť iné herné činnosti ako stopér, čo mu po futbalovej stránke pomohlo. Malženice mu poskytli míľový futbalový krok dopredu. Miro Karhan sa tiež vyjadril, že vidí na synovi Patrickovi, že mu zápasy za Malženice pomohli. Špecifický typ hráča je Kudlička, môže spraviť veľkú kariéru, ale môže mať aj strmý pád na dno. V amatérskom futbale som azda nevidel hráča, ktorý v tak ťažkej situácii, že netrénoval s mužstvom a iba hrával zápasy, mal schopnosť byť meničom zápasu a strhnúť výsledok individuálnym ofenzívnym výkonom v prospech mužstva. Veľkú budúcnosť má pred sebou aj obranca Martin Rýzek." 


Od trénovania si chce Glonek teraz na určitý čas oddýchnuť, hoci ponuky na presun do iných družstiev už mal.

 

"Bolo ich pomerne veľa, aj z vyšších súťaží. Neviem si to v tejto chvíli ale inde ako v Malženiciach ani predstaviť. Osem rokov nevymažete. Popri futbale som však pracovne vyťažený vo firme, kde pracujem. Navyše, staršia dcérka bude na jeseň prváčka, idem preto úplne mimo futbalu. Uvidíme, na aké obdobie."


Do Malženíc odporučil za seba náhradu. Na Glonekovu prácu sa bude snažiť nadviazať Ján Škreňo, doterajší kouč štvrtoligového Hlohovca. 


"Ide o trénera s A-licenciou, vysokoškolsky vzdelaného človeka, pedagóga, ktorého poznám aj po osobnostnej stránke ako správneho chlapa. Mal som možnosť vidieť jeho tréningový proces, ktorý má hlavu aj pätu. Verím, že bude pre klub správnou voľbou," povedal na margo svojho nástupcu Glonek.

 

Momentka z prvej Glonekovej sezóny, keď Malženice potvrdili postup v zápase s Trebaticami. Fotografia vznikla pár sekúnd pred záverečným hvizdom. Vpredu Glonek, za ním medzi hráčmi v bielej košeli Peter Macho. Foto: Norika Szombatová / Foto 4F

 


Malženice vedie Peter Macho, dnes už prezident trnavského Spartaka. Rovnakú pozíciu naďalej zastáva tento funkcionár aj v rodnej obci.

 

Glonek bol po ňom druhý najdôležitejší človek v klube, spoločne riešili všetky zásadné otázky fungovania malženického futbalu.


"Vážim si ho. Prešli sme si rôznymi situáciami, nezabudnuteľnými, kritickými aj úsmevnými, mali sme neraz búrlivé debaty, vždy sme sa ale vedeli na konci dňa dohodnúť. Budem na Petra Macha spomínať vždy len v dobrom, náš dobrý vzťah bude trvať aj naďalej, aj keď si už teraz asi nebudeme telefonovať desaťkrát denne... V Malženiciach dokázal veľa na amatérskej báze, želám mu, aby to dosiahol aj v profi futbale v Trnave. Asi priťahuje úspechy, keď už vo svojej prvej trnavskej sezóne bol pri víťazstve v národnom pohári," dodal Vladimír Glonek.

 

Peter Macho: Bral som Vlada ako svojho syna

Peter Macho sa vyjadruje o Vladimírovi Glonekovi ako o veľkom futbalovom profesionálovi, ktorého si váži ako trénera i človeka.

 

"O tom, akú mal Vlado Glonek v Malženiciach silnú pozíciu, svedčí fakt, že keď prišiel za mnou s tým, že končí, dal mi aj meno svojho nástupcu, ktorého si sám vyhliadol, pretože ho považuje za vhodný typ do malženického prostredia. Hráči, ktorí prídu v lete do Malženíc sú vyskautovaní, všetkých riešil ešte Vlado. Takto nejako by mali tréneri odchádzať z klubov," hovorí Peter Macho.


"Bral som Vlada ako svojho syna. Za tých osem rokov sme mali aj výmeny názorov, ale som presvedčený, že keby ľudia ako on robili v slovenskom futbale na najvyššej úrovni, futbal v našej krajine by vyzeral inak. Ide o kvalitného manažéra, čo dokazuje denne vo svojej práci, trénerské kvality potvrdil za osem rokov v Malženiciach. Dúfam, že naše cesty sa v živote ešte pretnú," pokračoval.


V Malženiciach príde v lete k značnej obmene hráčskeho kádra. Klub už je dohodnutý s piatimi hráčmi, ďalší približne desiati sa objavia na skúške.

 

Odchod z klubu potvrdili Jakubička, Machovič (obaja do Rakúska), Mikeš (hľadá si angažmán), Martinka (Boleráz) a Kovársky (Vrbové).


Do funkcionárskeho tímu pribudne skúsený Trnavčan Ladislav Lihán. Na starosti bude mať organizačné veci okolo klubu.

 

Hlavný tréner Ján Škreňo bude spolupracovať s asistentom Róbertom Richnákom a trénerom brankárom Františkom Olšovským.

 

Ján Král | 21.6.2022 | Futbalové ligy | https://www.trnavskyhlas.sk