Kraj je podľa župana Viskupiča na tom finančne lepšie ako na začiatku volebného obdobia

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 8.8.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/33174-kraj-je-podla-zupana-viskupica-na-tom-financne-lepsie-ako-na-zaciatku-volebneho-obdobia/kraj-je-podla-zupana-viskupica-na-tom-financne-lepsie-ako-na-zaciatku-volebneho-obdobia/

V ďalšom období je podľa neho ohrozená "vysoká investičná chuť kraja“, bude teda naplánovaných aj zrealizovaných menej investícií.

Zastupiteľstvo Trnavského samosprávneho kraja dnes schvaľovalo aj záverečný účet za minulý rok. Foto: TTSK

 

Trnavský samosprávny kraj bude na konci tohto volebného obdobia vo výrazne lepšej finančnej kondícii ako na jeho začiatku.

Povedal to trnavský župan Jozef Viskupič pri hodnotení hospodárenia kraja v rokoch 2017 až 2022.

 

„Volebné obdobie neskončíme s vydrancovanými účtami a bude na nich aj niekoľko miliónov na prekrytie nových výziev, keďže nejdeme do dobrých čias,“ povedal Viskupič.

 

Primárnou úlohou na začiatku volebného obdobia bolo zastabilizovať financovanie. Celková úverová zaťaženosť kraja v roku 2017 bola podľa Viskupiča na úrovni 46,6 percenta z bežných príjmov v predchádzajúcom roku, na konci tohto roku by to malo byť približne 33 percent k celkovým skutočným bežným príjmom predchádzajúceho roku.

 

Kraj v hodnotení finančného zdravia žúp, ktoré pravidelne robí INEKO, medzi rokmi 2017 a 2020 poskočil zo šiesteho na tretie miesto.

 

Prelomenie veta prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri zákone o financovaní voľného času dieťaťa spôsobí kraju už v tomto roku výpadok príjmov v odhadovanej výške od 2,3 do 7,1 milióna eur.

 

„Ohrozená je vysoká investičná chuť kraja, bude teda naplánovaných aj zrealizovaných menej investícií,“ dodal Viskupič. Výpadok v roku 2023 odhaduje na 14 – 20 miliónov eur.

 

Trnavský samosprávny kraj v roku 2019 zriadil Radu pre rozpočet kraja, ktorá je poradným orgánom župana. Jej úlohou je poskytovať nezávislé hodnotenia a odporúčania k hospodáreniu župy, záverečnému účtu a návrhu rozpočtu.

SITA

prispievatelia | 22.6.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk