Spartak zvládol odvetu s Newtownom, víťazstvo zariadili striedajúci hráči

Spartak Trnava zvládol aj odvetný zápas druhého predkola Európskej konferenčnej ligy s waleským  Newtownom. Po víťazstve 2:1 postupuje ďalej, v pohárovej súťaži ho čaká súboj s poľským vicemajstrom Raków Czestochowa.

Spartakovci sa museli vysporiadať s množstvom hlavičkových súbojov. V jednom z nich odvracia loptu z vlastnej šestnástky Tumma. Foto: Lukáš Grinaj

Duel sa hral na štadióne s umelou trávou v Oswestry, nakoľko štadión Newtownu nevyhovuje pre európske pohárové súťaže.

Tréner Spartaka Michal Gašparík zmenil bežné rozostavenia na 3-4-3 z pohľadu ofenzívy, ktoré prechádzalo do 5-4-1 pri bránení. Poriadne tiež zamiešal v rámci rotácie hráčov zostavou.

Premiéru po návrate do Spartaka si v bránke odkrútil Vantruba, pred ním operovala trojica stopérov Čurma, Tumma a Kóša, na pozícii wingbackov hrali po čiarach Koštrna s Kozakom,

Stred poľa držali Štefánik so Savvidisom a o ofenzívu sa mali primárne starať z krajných priestorov Iván, Azevedo s hrotovým Paurom.

Newtown začal zápas typickým agresívnym ostrovným štýlom a v 11. minúte mal prvé vážnejšie zakončenie, keď Craig Williams pálil spoza šestnástky tesne vedľa tyče.

Spartakovci sa otriasli z náporu súpera po štvrťhodine a postupne začali preberať opraty zápasu. V 27. minúte mal po skvelej Štefánikovej prihrávke gól na kopačke Iván, z päťky ale trafil iba do brankára Jonesa.

V 32. minúte sa po dobrej kombinácii dostal na šestnástke k zakončeniu Štefánik, zasekol si obrancu, no trafil presne do priestorov, kde stál pripravený waleský gólman.

Rovnako ako v prvom zápase, aj v odvete darovali andeli súperovi gól v čase, keď herne rástli. Po dlhom vhadzovaní do trnavského pokutového územia zahral Čurma nešťastne rukou a z nariadenej penalty Aaron Williams v 35. minúte otvoril skóre.

Tesne pred prestávkou ešte mohli Trnavčania vyrovnať po rohovom kope, Tumma síce vyhral hlavičkový súboj, lenže mieril vysoko nad.

Cez prestávku stiahol tréner Gašparík z ihriska nevýrazných Ivana s Azevedom, ktorých nahradili súbojovejší Bukata s Mikovičom. Do stredu obrany prišiel namiesto Čurmu pilier Štetina.

Tento vstup do deja sa ukázal ako kľúčový, práve striedajúci hráči priniesli rozhodujúce momenty stretnutia.

Mikovič zakončil prvú výraznejšiu trnavskú akciu v druhom polčase, netradične pravou nohou mieril technicky nad. Neskôr sa neujala strela Štefánika.

Domáci sa skúšali presadiť silovo, postupne ale začali otvárať zadné rady a to bola voda na mlyn pre spartakovcov.

V 67. minúte podnikli Trnavčania rýchly brejk, Kozak posunul do behu Savvidisovi, grécky legionár však trafil len do rukavíc pripraveného Jonesa.

Ešte väčšiu šancu mal po ďalšom rýchlom brejku a Koštrnovej prihrávke Mikovič, loptu si ideálne prebral do palebnej pozície, pravačkou ale v ideálnej pozícii netrafil bránku.

Do tretice všetko dobré platilo v 73. minúte. Paur vyhral súboj v strede ihriska, Mikovič naviezol loptu k šestnástke súpera, prihral nabiehajúcemu Štefánikovi a ten šikovným prehodením Jonesa, ktorý išiel pod nohy, vyrovnal na 1:1.

V 79. minúte predviedol futbalový zákusok Bukata. Mikovič vyviezol loptu, Bukata si ju prebral asi 35 metrov od bránky, prekľučkoval sa cez štyroch brániacich protihráčov a placírkou z hranice šestnástky trafil technicky k žrdi – 1:2.

V nadstavenom čase ešte mohol pridať gól striedajúci Karhan, loptu poslal z vnútra šestnástky tesne vedľa tyče. Gól nepridal ani z ďalšej príležitosti Kozak či o čosi neskôr Mikovič.

Spartak v treťom predkole Európskej konferenčnej ligy narazí na poľského vicemajstra Raków Czestochowa, ktorý prešiel po výsledkoch 5:0 a 1:0 cez kazašskú Astanu.

Prvý duel sa bude hrať vo štvrtok 4. augusta v Trnave. Ešte predtým však na červeno-čiernych čaká v nedeľu 31. júla o 18:00 domáci ligový súboj s Podbrezovou.

Odvetný zápas 2. predkola Európskej konferenčnej ligy:

Newtown AFC – FC Spartak Trnava 1:2 (1:0)
Prvý zápas 1:4, postupuje Spartak Trnava
Góly: 35. A. Williams (pen) – 73. Štefánik, 79. Bukata
ŽK: Walker, Ismail, Sutton, Wharton – Azevedo, Kozak, Bukata
Rozhodovali: Diamantopoulos – Psarris, Meintanas (všetci Grécko)
Diváci: 654
NEWTOWN: D. Jones – C. Williams, Sears, Sutton (81. Mills-Evans), Roberts – Cowans (81. M. Jones), G. Hughes, Walker (70. Wharton), Ismail (63. Rushton),  Robles (81. Hesden), A. Williams. Tréner: Ch. Hughes.
SPARTAK: Vantruba – Čurma (46. Štetina), Tumma, Kóša – Koštrna, Štefánik, Savvidis (81. Ujlaky ml.), Kozak – Iván (46. Bukata), Azevedo (46. Mikovič) – Paur (76. P. Karhan). Tréner: Gašparík.

Michal Gašparík, tréner Spartaka: „Bol to futbal, s ktorým sa už dnes často nestretnete. Súper často využíval dlhé nakopávané lopty. Dostať taký zápas pod kontrolu je ťažké, pretože neviete, kde sa tá lopta odrazí, čo sa stalo aj pri prvom góle. Som rád, že potom sme to uskákali. Zápas bol o súbojoch, o vyhraných loptách, prvých či druhých. Aj preto sme hrali na troch stopérov, aby sme si čo najlepšie s týmto poradili. V druhom polčase som veril, že dokážeme pridať kvalitu, keď sme prestriedali hráčov, a to sa nakoniec potvrdilo. Mali sme brejkové situácie, vyriešili sme dve z nich a berieme víťazstvo.“