Vystavoval v Berlíne a New Yorku, diela ukáže Andrej Dúbravský aj v Trnave

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 29.9.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/33389-vystavoval-v-berline-a-new-yorku,-diela-ukaze-andrej-dubravsky-aj-v-trnave/vystavoval-v-berline-a-new-yorku,-diela-ukaze-andrej-dubravsky-aj-v-trnave/

Inštalácia sa nachádza až v piatich miestnostiach Galéria Jána Koniarka v Trnave, z ktorých je každá venovaná trochu inej téme.

Andrej Dúbravský príde so svojím umením do Trnavy. Foto: TT

 

Vo štvrtok 4. augusta o 18:00 predstaví výtvarník Andrej Dúbravský v trnavskej Galérii Jána Koniarka svoj doteraz najväčší výstavný projekt na Slovensku „Posledná párty za diverzitu 2“.

 

Časť jeho diel ostane v Trnave natrvalo ako súčasť záhrady múzea. 

 

Do povedomia širokej verejnosti sa Andrej Dúbravský dostal pred desiatimi rokmi, keď  sa stal víťazom prestížnej súťaže s medzinárodnou porotou Maľba, ktorú pravidelne vyhlasuje Nadácia VÚB. Prvú zahraničnú výstavu mal v Berlíne a odvtedy tam vystavuje každé dva roky. Pred dvoma rokmi mal prvú samostatnú výstavu aj v New Yorku. 

 

Prvá “Párty za diverzitu” sa uskutočnila túto jar v múzeu v nemeckom meste Bensheim. "Párty za diverzitu dva" bude v trnavskej galérii do 30. októbra 2022.

 

„Posledná party za diverzitu dva je asi môj najosobnejší projekt, v ktorom riešim aj vlastné detstvo. Zamýšľam sa aj nad tým, prečo všetky deti zaujíma príroda, ale v dospelosti nás žubrienky a húsenice prestávajú udivovať,“ hovorí o svojom najnovšom projekte Andrej Dúbravský, podľa ktorého je vyústením približne trojročnej práce, skúšania a výskumu. 

 

Inštalácia sa nachádza až v piatich miestnostiach Galéria Jána Koniarka v Trnave, z ktorých je každá venovaná trochu inej téme.

 

Andrej Dúbravský pozýva diváka, aby sa plátien dotkol, “listoval” v nich alebo si dokonca na ne ľahol, v inej časti výstavy dominujú takmer trojmetrové maľby húseníc.

 

Dospievajúci muži skúmajúci žubrienky vo fľašiach a maľby žubrienok, ktorým práve začínajú “pučať” zadné končatiny, pripomínajú divákovi vlastné detstvo.

 

Posledná miestnosť, ktorá reprezentuje autorovu spálňu a ateliér, je zároveň venovaná najosobnejším témam autorovho života, jeho mačke Alici a obsahuje Dúbravského archív kresieb, množstvo skíc a denníkových záznamov.

 

Andrej Dúbravský je jedným z najvýraznejsích umelcov na slovenskej výtvarnej scéne, jeho diela sa nachádzaju v zbierkach Slovenskej národnej galérie, v zbierkach Galérie mesta Bratislavy a ďalších inštitúcií.

 

Často vystavuje najmä v zahraničí. Už ako študent zaujal homoerotickými obrazmi, neskôr, keď sa presťahoval do obce Rastislavice na južnom Slovensku, sa jeho záujem rozšíril o prírodu, hmyz a ekológiu. Žije striedavo v Rastislaviciach a v New Yorku.

 

Kurátorom výstavy je Vladimír Beskid a samotná inštalácia obsahuje viac ako päťdesiat velkoformátovych aj menších obrazov z rôznych období tvorby Andreja Dúbravského.

 

(TS, red)

prispievatelia | 2.8.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk