V Trnave chystajú výmenu jódových tabliet, v Dechticiach ich doručili do domácností

Vytlačené z https://www.trnavskyhlas.sk | 3.12.2022
https://www.trnavskyhlas.sk/c/33431-v-trnave-chystaju-vymenu-jodovych-tabliet,-v-dechticiach-ich-dorucili-do-domacnosti/v-trnave-chystaju-vymenu-jodovych-tabliet,-v-dechticiach-ich-dorucili-do-domacnosti/

Ide o štandardný proces, ktorý sa v regióne jadrových elektrární opakuje každých päť rokov. Tabletky je možné použiť len v prípade radiačnej havárie na výzvu kompetentných orgánov, v dávke určenej pre jednotlivé vekové kategórie.

Ilustračné foto: Mesto Trnava

 

Mestá a obce v okolí jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach začali po piatich rokoch obyvateľom vymieňať jódové profylaktiká.

 

V Dechticiach v okrese Trnava doručili tabletky obyvateľom priamo do domácností v priebehu jedného dňa. Inde si môžu obyvatelia tabletky vyzdvihnúť na obecných úradoch alebo obcou určených miestach.

 

V Trnave začne ich distribúcia od 15. augusta vo všetkých mestských častiach.

 

V Dechticiach je 716 domov a viac ako 1700 obyvateľov. Aby nemuseli chodiť po tabletky na obecný úrad, starosta Karol Zachar a zamestnanci obecného úradu ich doručovali priamo do domácností.

 

Obyvatelia majú podľa Zachara o jódovú profylaxiu záujem, zvlášť po udalostiach na Ukrajine. Nevybavených zostalo len pár domácností, kde nebol nikto doma.

 

Obyvatelia Dechtíc zároveň odovzdali 820 kusov balení profylaktík po exspirácii.

 

Mesto Trnava bude podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej vydávať tablety jodidu draselného pre obyvateľov od pondelka 15. augusta.

 

Počas dvoch týždňov sa budú dať od pondelka do soboty vyzdvihnúť na jednom zo šiestich výdajných miest, ktoré sú rozmiestnené vo všetkých mestských častiach.

 

Kto to nestihne, nemusí sa obávať, profylaktiká budú naďalej k dispozícii na radnici až do októbra.

 

„V minulých rokoch sa profylaxia vydávala iba na mestskom úrade, obyvateľom mesta to však chceme zjednodušiť, a tak si môžu jódové tablety vyzdvihnúť na výdajnom mieste vo svojej mestskej časti, prípadne na ktoromkoľvek inom mieste, ktoré im vyhovuje,“ povedala Eva Nemčovská, viceprimátorka Trnavy.

 

Na výdajnom mieste sa stačí preukázať menom, adresou a dátumom narodenia. Profylaxia sa vydáva len do rúk osôb starších než 18 rokov, pričom sa dá vyzdvihnúť aj pre ostatných členov rodiny.

 

Na jednu osobu sa vydávajú štyri jódové tablety, pre deti vo veku do 8 rokov dve tablety. Na profylaxiu majú nárok občania i cudzinci s trvalým, prechodným či tolerovaným pobytom v Trnave aj odídenci z Ukrajiny evidovaní na území mesta.

 

Profylaktiká nie sú určené na bezprostredné užitie. Užitie tabliet obsahujúcich stabilný jód blokuje viazanie rádioaktívneho jódu štítnou žľazou, z tohto dôvodu sa tabletky použijú len v prípade radiačnej havárie na výzvu kompetentných orgánov, v dávke určenej pre jednotlivé vekové kategórie.

 

V okolí Jaslovských Bohuníc prebieha výmena profylaktík v 98 obciach okresov Trnava, Hlohovec a Piešťany, ako aj v štyroch obciach okresu Galanta a troch obciach okresu Senica.

 

Jódové tabletky vymieňajú aj v okolí Mochoviec v Nitrianskom kraji.

 

Výdajné miesta jódovej profylaxie pre obyvateľov Trnavy

15. až 27. augusta 2022 (pondelok až sobota) od 8:00 do 20:00 (obedová prestávka od 13:30 do 14:30):

 

Centrum: Kino Hviezda, Paulínska 1


Prednádražie: budova bývalej základnej školy, Mozartova 10


Kopánka: bývalý kultúrny dom, Ľudová 14


Družba: budova bývalej základnej školy, V jame 3


Linčianska: denné centrum, Limbová 10


Modranka: Kultúrny dom, Seredská 131

 


29. augusta až 21. októbra 2022 (denne) od 8.00 do 20.00:


radnica, Hlavná 1 (na Informáciách)

 

SITA

prispievatelia | 10.8.2022 | Trnava | https://www.trnavskyhlas.sk